Toleriana czyli przemiany

TolerianaSpektakl w reżyserii Luby Zarembińskiej w wykonaniu aktorów Teatru Sta­cja Szamocin oraz zaproszonych gości, przygotowany z okazji 70 rocz­ni­cy śmierci Ernsta Tollera.

Reżyseria: Luba Zarembińska.
Realizacja multimedialna: Agnieszka Kledzik i Tomasz Skonieczny.
Muzyka: Kompozycje Jacka Hałasa.
Realizacja muzyczna: Jan Kołodziejewski.
Realizacja techniczna: Przemek Bembnista.
Premiera: 29 listopada 2009 roku, godz. 17:00 ? w magazynie dworca PKP w Szamocinie.
Realizacja aktorska:

Przedstawienie przygotowane w ramach projektu „Ernst Toller – dziedzictwem kulturowym Szamocina”. Projekt popularyzowania tradycji regionalnej i wspierania inicjatyw lokalnych?, finansowany przez Program Operacyjny Funduszu Inicjatyw Obywatelskich oraz stypendium twórczego Luby Zarembińskiej z dotacji Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Prezentacja liryczno-wspomnieniowa, inspirowana twórczością Ernsta Tollera m.in. poematem Jaskółcza księga. Do spektaklu zostali zaproszeni aktorzy, grający kilkanaście lat wcześniej w spektaklu Teatru 44 Długa ulica Umarłych, w teatralnej inscenizacji pamiętników Ernsta Tollera, dotyczącej przeszłości Szamocina.

W inscenizacji pojawiają się też epizody ze spektaklu Teatru Stacji Szamocin Ulica Żywych i Umarłych, grane przed kilkunastu laty przez dzieci i młodzież. Cytowane są również sceny ze spektaklu Przemienianie w reżyserii Idy Bocian (fragmenty ze sztuk Tollera: Kaleki, Masse?Mensch, Hopla! Żyjemy, Przemiana). Odtworzone są czarno-białe fotografie Kasi Piórek, która inspirowała się w swojej twórczości Stacją i tematyką pogranicza. Fragmenty audycji, nagranych w Szamocinie przez Marzannę de Latour z Polskiego Radia ?Bis? oraz Krzysztofa Wyrzykowskiego z programu II Polskiego Radia a także wybrane kadry z dokumentu telewizyjnego Ulica Żywych i Umarłych Bogny Wojtkowiak i Marka Nowakowskiego z Telewizji Poznań pomogą przywrócić pamięć o ulicy Totenstrasse, o Polakach, Żydach i Niemcach a także o tych, którzy grali w spektaklach Teatru 44 i Stacji Szamocin i z nami ją współtworzyli: Edmundzie Świerczyńskim, Jacku Głodnym, Zbyszku Strzyżewskim, Kazi Jabłońskiej…