Ze snu w sen

ze snu w senPolsko-Amerykański projekt teatralny, inspirowany twórczością Bru­no­na Schulza
Realizacja: Teatr Stacja Szamocin i Hand2Mouth z Portland (USA)

I etap – premiera pokazu warsztatowego Ze snu w sen
w maju 2006 roku – w sali budynku Goldschmitt w Chinatown w Portland.
II etap – premiera 17 lipca 2007 roku na Stacji Szamocin, 18 lipca Scena w Szamocińskim Ośrodku Kultury 21:30, 19 lipca Centrum Kultury Zamek – Sala Wielka 21:00, 22 lipca w Teatrze Wiejskim „Węgajty” w ramach projektu „Wioska teatralna 07” – tradycja-dialog-zmiana.

Rezyseria i adaptacja tekstu: Luba Zarembińska
Kostiumy i scenografia: Ida Bocian i Magdalena Płaneta
Helikon: Andrzej Swierczak
Propozycje muzyczne: Jack Falk, Judith Bows, Stefan Puchalski (USA) oraz kompilacje muzyczne
Współpraca i współorganizacja: Jonathan Walters
Tłumaczenie i asystentura: Patryk Czaplicki
Obsada: Ida Bocian, Bogna Bembnista, Karol Bykowski, Michał Górski, Magdalena Płaneta, Alicja Warzocha, Luba Zarembińska

Spektakl finansowany ze środków  Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu „Dla tolerancji” oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.

Przyjechałam do Szamocina po raz pierwszy kilkanaście lat temu. Wtedy to właśnie pomyślałam, że atmosfera tego miejsca przypomina mi aurę wprost z schulzowskiej prozy. Skwarne południe, na ulicach pusto, uśpione miasteczko, położone wśród jezior i lasów doliny Noteci. Parę lat później, gdy stara nieczynna stacja kolejowa stała się też moim teatrem, marzyłam, by przełożyć na tę nietypową scenę niesamowitą prozę Brunona Schulza. Zainscenizować ten świat we wnętrzach dworcowego teatru. Poszukać swojej „republiki marzeń”, odnaleźć trop „trzynastego, nadliczbowego miesiąca”, udać się w „boczne odnogi dwutorowego czasu”, poczuć smak „genialnej epoki”…

Ale zawsze było coś ważniejszego do zrobienia, pojawiały się spektakle, nowe projekty, podróżowaliśmy, przyjmowaliśmy przybyszy z bliska i z daleka. Trzy lata temu zjawiła się grupa teatralna z Portland.
Reżyser Jonathan Walters z Hand2Mouth zrealizował wspólnie z Teatrem Stacja Szamocin dwie wersje spektaklu plenerowego Blue przy entuzjazmie i pomocy finansowej ówczesnego attaché kulturalnego Ambasady Amerykańskiej w Warszawie.

To wówczas zrodził się pomysł rozpoczęcia projektu Noc Wielkiego Sezonu i zrealizowania wspólnie, kilkuetapowo spektaklu inspirowanego prozą Schulza.
Okazją stała się moja wizyta w USA i praca teatralna ze studentami Uniwersytetu Willamette w Salem oraz próby do przedstawienia lalkowego dla dzieci z Teatrem „Tears of Joy” w Portland. W maju 2006 roku z aktorami Hand2Mouth przeprowadziłam interesujący i bardzo twórczy warsztat, w czasie którego mogłam w pewnej mierze urzeczywistnić scenicznie moje teatralne marzenie.

Po krótkiej, intensywnej pracy odbył się finalny pokaz warsztatowego spektaklu, zatytułowanego Ze snu w sen. Premiera odbyła się w niesamowitym, o ogromnych, pustych przestrzeniach, budynku dawnej korporacji Goldsmitth. Obecnie ten kilkupiętrowy budynek adaptowany jest dla potrzeb centrum sztuki.

Dzięki uprzejmości obecnych właścicieli, bezpłatnie mogliśmy zaaranżować dwie sale dla potrzeb naszego spektaklu. Nieoczekiwanie dla nas, ta godzinna prezentacja okazała się sukcesem. Publiczność amerykańska przyjęła naszą finalną pracę owacjami na stojąco. Na pokazie była obecna przedstawicielka Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, który również sponsorował mój pobyt w Stanach Zjednoczonych.

Dobra opinia o projekcie, reakcja widzów, a także pierwsze wstępne deklaracje o dofinansowaniu dalszych etapów projektu i zainteresowanie ze strony Instytutu Kultury Polskiej, zachęca do realizacji drugiego etapu, tym razem w Polsce.

Spektakl jest pomyślany w takiej formie, by można go było go inscenizować w różnych warunkach, gdzie moglibyśmy przenieść nasze doświadczenia pracy w przestrzeni Goldsmitth, jak i szamocińskiej stacji. Mamy nadzieję zainteresować naszym nowym spektaklem zarówno prawdziwych koneserów twórczości Brunona Schulza, jak fascynatów kultury Żydów.

Luba Zarembinska, lider projektu, reżyser.

Wstecz Góra Powrót do strony Spektakle Dalej