Dawno, dawno temu

Spektakl plenerowy dla dzieci pt. Dawno, dawno, dawno temu w wy­ko­na­niu Teatru Stacja Szamocin oraz Teatru Na Fundamentach ze Stacji Kór­nik.
Reżyseria i adaptacja tekstu: Luba Zarembińska.
Lalki i formy wg autorskiego projektu Magdaleny Banach-Baragli (Ar­gen­ty­na) wykonała Hanna Bembnista oraz aktorzy Teatru Stacja Sza­mo­cin.

Realizacja dźwięku: Agnieszka Kledzik i Tomasz Skonieczny..
Muzyka: Edward Grieg (fragmenty utworu Peer Gynt).

Przedstawienie zrealizowane zostało w ramach projektu „Oby wywędrować lepsze czasy…”, sfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (Program „Wydarzenia artystyczne – teatr” 2009). Oparte na motywach baśni ludowej, opowiada historię siostrzyczki i braciszka, którzy wyruszają w świat w poszukiwaniu szczęścia oraz spełnienia. Rodzeństwo chroni się w lesie, w którym działają złe moce macochy – czarownicy. Chłopiec, mimo przestróg siostry, pije wodę z zaklętego źródła i zostaje zamieniony w jelonka. W tym samym czasie bogaty król urządza w lesie polowanie. Zakochuje się w pięknej dziew­czy­nie i postanawia ożenić się z nią. Wraz z ukochaną i jej braciszkiem jelonkiem, udaje się na za­mek, gdzie odbywa się huczne wesele. Ale złe moce czarownicy i jej córki działają także w tej szczęśliwej krainie. Bohaterowie poddawani są kolejnym próbom, z których wyjdą zwycięsko. I, jak to w baśniach bywa „żyli długo, długo i pomyślnie”.

W spektaklu użyte są duże kukły i formy przestrzenne. Efektowna, kolorowa scenografia powstaje na oczach widzów, a po spektaklu aktorzy wraz z dziećmi tworzą plac zabaw, gdzie mogą wspólnie bawić się i fotografować.