Ośrodek

Ośrodek „Stacja Szamocin” – to miejsce pracy, prezentacji artystycznych, organizacji imprez, realizator projektów.

Powstał w 1996 roku. W tym czasie Lubę Zarembińską zainteresowała nieczynna stacja kolejowa w Szamocinie. Zrujnowany budynek inspirował do tworzenia nowych spektakli teatralnych,ale przede wszystkim do podjęcia kroków w celu uniezależnienia swoich działań. Narodziła się idea utworzenia Ośrodka, w którym byłoby miejsce na pracę artystyczną, prezentacje, próby, warsztaty, wystawy, koncerty, a także bazę noclegową dla gości. Po serii niekończących się napraw, udało się zatrzymać destrukcję, ale budynek wciąż wymaga generalnego remontu.

Zdewastowane, opuszczone i zaniedbane miejsce, po adaptacji stało się miejscem dla każdego: dla mieszkańców miasta oraz dla przybyszy – artystów. Również dla tych, którzy nie mają swojego miejsca, dla niespokojnych duchem i wytrwałych w poszukiwaniu niknących śladów historii. Dla każdego sensownego działania twórczego i społecznego.

Najwcześniej na dworcu pojawiły się dzieci. Ciekawskie, zawsze skore do pomocy. Nieraz bardzo zaniedbane. Albo niewiedzące, co robić z wolnym czasem i rozpierającą ich energią. Przyszły pierwsze i są już z nami. Same prosiły, „by być w teatrze”.

Mówią „NASZ DWORZEC”. Niektórzy są już następcami rozpoczętych działań…