„Pociąg do sztuki”- II edycja
PODSUMOWANIE
Od 2020 Stacja Szamocin realizuje trzyletni projekt „Pociąg do sztuki”, dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Podobnie, jak w ubiegłym roku utrudnienia, jakie zaistniały przy obostrzeniach pandemicznych, zostały pokonane choćby poprzez formę online. W bieżącej roku udało się zrealizować większość działań „na żywo”.
SONY DSC
Teatr Stacja Szamocin zagrał 25 przedstawień lalkowych z udziałem publiczności.
Miały miejsce Ogólnopolskie Warsztaty Interdyscyplinarne

przed Starą Skrzynią
oraz japońskiego tańca butoh.
Odbył się cykl wieczornych projekcji multimedialnych „Twój Szamocin – twoja historia”, który cieszył się zainteresowaniem mieszkańców Szamocina. Pokazom towarzyszyły wystawy m.in. dokumentacji fotograficznej teatru 44 i Stacji Szamocin. Wyeksponowane zostały rzeźby Jerzego Bieńka z legendarnej już „Spowiedzi w drewnie”, efektowna scenografia ze spektaklu ” Ze snu w sen” oraz zdjęcia z realizacji Luby Zarembińskiej ” Świat według Wowry” i amerykańskiej wersji sztuki Jana Wilkowskiego na Uniwersytecie Willamette w Salem, stan Oregon.

Jerzy Bieniek autor rzeźb do „Spowiedzi w drewnie”
Przy Starej Skrzyni można było zapoznać się z twórczością fotograficzną i plastyczną szamocińskich dzieci z Akademii Młodych Liderów. Właśnie wakacyjne warsztaty w sekcjach, także teatralnej i kuglarsko – cyrkowej wypełniały młodym uczestnikom wakacyjny czas. Zajęcia zakończyły się wspólnym pokazem. Grupa teatralna zaprezentowała na finał spektakl „Ach! Ach! Czyżby to był Kopciuszek? „, w reżyserii Luby Zarembińskiej, sekcja cyrkowa wystąpiła ze swoimi instruktorami Moniką i Karolem Bykowskimi.

Sekcja teatralna Etiudy z lalkami Zajecia z lalkami
Natalia Sass, która prowadziła zajęcia plastyczne, wraz ze swoimi podopiecznymi, przygotowała wystawkę prac. Milena Rybarczyk z młodymi adeptami sztuki fotografowania, wyeksponowała zdjęcia, które interesująco wyglądały w sali teatralnej. Oczywiście był słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców, kwiaty, prezenty i wspólne zdjęcia.
Prace fotografine sekcji mIleny Rybarczyk Wystawka prac plastycznych
Akademia Młodych Liderów wznowi swą działalność w przyszłe wakacje, podczas realizacji III edycji „Pociągu do sztuki” w 2022 roku.

Aktorzy z Grupy Kulnatura zadebiutowali jako scenarzyści reżyserzy i zarazem wykonawcy przedstawienia edukacyjno – ekologicznego „Kulturka w naturze„.

W międzyczasie wraz z reżyserką Stacji Szamocin zdążyli przeprowadzić lekcje historyczno – literackie w szamocińskiej szkole oraz dla wychowanków OHP, zanim pojawiły się kolejne obostrzenia.

W Bibliotece Publicznej, przy Centrum Integracji Społecznej Społecznej zorganizowane zostały wystawy wydawnictw o Szamocinie


oraz poświęconą Ernstowi Tollerowi, wybitnemu twórcy z okresu ekspresjonizmu niemieckiego, urodzonego w 1893 roku w Szamocinie.
W trzeciej edycji programu będą kontynuowane sprawdzone formy edukacji artystyczno – historycznej, które Stacja Szamocin proponuje mieszkańcom. Część działań będzie realizowana na dworcu. Tematy, związane z historią regionu będą odbywać się również w centrum. Tradycyjnie przy gościnnej Starej Skrzyni.

Planowane są również cykle pokazów multimedialnych w pięknie zagospodarowanej przestrzeni, za odnowioną biblioteką, przy Domu Pszczelarza pod starym dębem. M.in. przypomnimy historię tzw. „Małej szkoły„, w której uczyło się wiele pokoleń szamocińskich uczniów. Liczymy na współpracę i pomoc Szamocińskiego Ośrodka Kultury, który jest gospodarzem tego urokliwego miejsca.
