Projekt: Realizacja spektaklu lalkowego spektaklu dla dzieci „Śpiąca królewna”

Projekt: Realizacja spektaklu lalkowego spektaklu dla dzieci „Śpiąca królewna”

 

Projekt Teatru Stacja Szamocin „Śpiąca królewna”
we współpracy z Sopocką Sceną OFF de BICZ
Dofinansowany w ramach stypendium twórczego dla Luby Zarembińskiej
z Urzędu Miasta Sopotu

W ramach projektu przygotowany został lalkowy spektakl dla dzieci „Śpiąca królewna” na Sopockiej Scenie Of de Bicz, inspirowany znanym motywem baśniowym wg zapisu braci Grimm oraz bajki Charlesa Perrault w reżyserii, adaptacji i wykonaniu Luby Zarembińskiej oraz Piotra Srebrowskiego z Sopotu, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydział we Wrocławiu, współpracującego min. z gdańskim Teatrem „Miniatura”. Początkowo, planowana realizacja spektaklu zakładała udział profesjonalnej lalkarki Ewy Jerkiewicz-Żbikowskiej, wieloletniej aktorki gdańskiego Teatru „Miniatura”. Niestety, dwa tygodnie przed premierą aktorka złamała rękę i z konieczności musiało nastąpić zastępstwo. Jednakże premiera odbyła się w planowanym czasie, tj. 3 marca 2012 roku.

W ramach projektu odbyły się przygotowania spektaklu od strony artystycznej: adaptacja tekstów, wybór muzyki oraz przygotowanie interpretacji piosenek dziecięcych, konstruowanie lalek i wykonanie scenografii, przygotowanie koncepcji oświetlenia. Drugi etap: próby do spektaklu, promocja oraz przygotowanie i realizacja premiery.

Lalki i scenografia zostały przygotowane przez sopocką artystkę Grażynę Rigall, absolwentkę gdańskiej PWSSP. Wykonała ona unikatowe, oryginalne lalki, co często podkreślali w recenzjach trójmiejscy krytycy i dziennikarze, nazywając je małymi dziełami sztuki. Poprzez zaproszenie pani Rigall do współpracy wypromowana została dla sopockiej publiczności twórczość artystki, jako scenografa lalkowego.
                                          
Przedstawienie znalazło również odzew w postaci pozytywnych recenzji także dla aktorów i reżyserki m.in. w „Gazecie Wyborczej” – Trójmiasto, Kultura Trójmiasto.pl, e-teatr.pl, Port Kultury oraz w trójmiejskim radio i telewizji.

Scenografia została zaprojektowana i wykonana przez dwójkę artystów z Teatru Stacja Szamocin: Lidię Woźniczkę i Karola Bykowskiego.

Zdjęcia promocyjne wykonali Bogna Kociumbas i Grzegorz Kujawiński.

„Śpiąca królewna” cieszyła się wśród sopockiej dziecięcej widowni oraz ich rodziców dużym powodzeniem i była prezentowana do końca sezonu kilkanaście razy w Sopocie, oraz w województwie pomorskim do 4 czerwca br.
                                          
Adresatami były dzieci w wieku przedszkolnym oraz ze szkół podstawowych z Sopotu, także rodzice, opiekunowie, pedagodzy, artyści plastycy oraz twórcy teatru. Niemalże pełną widownię miały prezentacje w soboty i niedziele, gdzie spektakl był oglądany rodzinnie.
                                          
Zrealizowane zostało nowe przedstawienie dla dzieci, będące kontynuacją cyklu lalkowych miniatur, prezentowanych regularnie na Sopockiej Scenie Off de Bicz. Miała miejsce promocja artystycznego teatru lalkowego z przemyślanym repertuarem, nowoczesną formą, użyciem unikatowych lalek sopockiej artystki, odwołującego się do tradycji polskiego teatru lalkowego.

Nastąpiła popularyzacja wybitnej literatury dziecięcej – klasyki, wywodzącej się z europejskiej baśni i przetworzonej na język teatru. Zaproponowany został kameralny, rodzinny teatr dla widzów z Sopotu. Nastąpiła edukacja artystyczna dla dzieci oraz dorosłych i wychowanie widza, który uczy się odbioru sztuki poprzez formę teatru lalek. Zaprezentowany został kolejny spektakl Teatru Stacja Szamocin o oryginalnej stylistyce. Poszerzony został repertuar cyklu „Bajkowych niedziel” na Sopockiej Scenie Off de Bicz. Zachęceni zostali nowi widzowie oraz fani lalkowego teatru i odbyła się kolejna promocja Sopockiej Sceny Off de Bicz, jako rozpoznawalnego miejsca regularnych prezentacji spektakli lalkowych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.