Lato w Pociągu do sztuki

Lato w Pociągu do sztuki

Od maja br. na Stacji Szamocin trwają intensywne działania projektu

Pociąg do sztuki, który nabrał rozpędu.

Uczniowie klas II i III ze Szkoły Podstawowej w Szamocinie, również na scenie na ulicy Dworcowej, obejrzeli spektakle oraz projekcję multimedialną o historii linii kolejowej na trasie Chodzież – Gołańcz.

Aktorzy zagrali 25 przedstawień lalkowych m.in. dla seniorów, skupionych wokół świetlicy wiejskiej w Róży Wielkiej, którzy przyjechali do dworcowego teatru, by obejrzeć przedstawienie Luby Zarembińskiej.

18 lipca odbyło się sentymentalne spotkanie po latach, uczestników I Ogólnopolskich Warsztatów Teatralnych, które odbywały się w latach 1992 1996 w Szamocińskim Ośrodku Kultury. Zaprezentowane były unikalne nagrania z tamtych lat. Ówczesne wydarzenia filmował Daniel Cichy z Piły. Zdigitalizował archiwalne nagrania z VHS i uratował od zapomnienia. M.in. udało mu się przegrać spektakl „Wit Stwosz”,

Luba Zarembińska i Edmund Świerczyński w czasie próby „Wita Stwosza”

zaprezentowany w szamocińskim kościele z historycznym udziałem 67 -letniego Edmunda Świerczyńskiego, aktora, który stał się inspiracją do stworzenia sztuki Spowiedź w drewnie i powołania Teatru 44.

Spotkanie było realizowane w ramach kolejnego cyklu Twój Szamocin -twoja historia, dofinansowany ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Lidia Woźnicza ( Matka Boska z Siedmi Miecami) i Edmund Świerczyński ( Jasio Świątkarz) w spektaklu „Spowiedź w drewnie ” Teatru 44

Dla uczestników odbył się koncert „Lilije. Romantyczny ogród grozy” w wykonaniu Jacka Hałasa i Jarosława Kaczmarka.

Były to muzyczne opowieści wędrownych pieśniarzy ? tradycyjne ballady dziadowskie i ich autorskie interpretacje. Muzycy przenieśli słuchaczy do krainy wyobraźni „Ballad i romansów „Adama Mickiewicza. Spotkanie w ramach projektu Nowe szaty Świtezianki. Ballady i romanse 2022, wspieranego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jacek Hałas i Jarek Kaczmarek w czasie koncertu na Stacji Szamocin

Odbyły się już Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne. Uczestnikami byli studenci z uczelni uniwersyteckich i artystycznych z Warszawy, Krakowa i Wrocławia.

W ostatnich dniach odwiedziły Stację dzieci z Piły, w tym również ukraińskie, którymi opiekuje się Akcja Humanitarna „Życie”. Obejrzały wystawy prac fotograficznych i plastycznych uczestników Akademii Młodych Liderów oraz brały udział w spektaklu „Tancereczka i kominiarczyk”w wykonaniu L. Zarembińskiej i w warsztatach lalkowych. Zwiedziły też pomieszczenia starego dworca i obejrzały scenografię i lalki z przedstawień Stacji Szamocin.

Od początku wakacji ruszyły wagoniki Akademii Młodych Liderów. Dzieci i młodzież z Szamocina i okolic spotykają się w czterech sekcjach: teatralnych, kuglarsko- cyrkowych, oraz fotograficznych. Podobnie jak w drugiej edycji projektu zgłosiło się wielu uczestników, którzy na zajęciach rozwijają swoje talenty artystyczne.

Na początku sierpnia odbędą się warsztaty artystyczne z elementami japońskiego tańca BUTOH, prowadzone przez wybitną reżyserkę, animatorkę oraz aktorkę teatru niezależnego Barbarę Prądzyńską z Poznania.

POKAZ NATALII SASS – WARSZTATY BUTOH