Projekt „Pociąg do sztuki” Twój Szamocin – Twoja historia”

Projekt „Pociąg do sztuki” Twój Szamocin – Twoja historia”

W sobotę 31 lipca 2021 r. do północy trwało spotkanie „Twój Szamocin – twoja historia” w historycznym miejscu, czyli przy spichlerzu Tollerów ( obecnie Stara Skrzynia Iwony Jabłońskiej) i obok legendarnej sali Concordia. Odbył się kolejny pokaz multimedialny, który zgromadził niemałe grono przyjaciół Stacji Szamocin oraz te osoby, które interesuje tradycja i historia szamocińskich teatrów.

Teatr Wędrowny im. Michała Drzymały

Luba Zarembińska, która tradycyjnie prowadzi te wieczory, zaprezentowała unikalne fotografie przedwojennego Teatru Wędrownego im. Michała Drzymały, prowadzonego przez reżysera Andrzeja Skibińskiego.

Spektakl „Gwiazda Syberii”
Spektakl „Panna młoda”
Z lewej siedzi reżyser Andrzej Skibiński

Po wojnie tradycje rodzinne kontynuowała córka Skibińskiego Irena Krzycka.
Spotykała się z kobietami z Koła Gospodyń Wiejskich
w dawnej Fabryce Krzeseł.
Adam Szejnfeld wręcza Irenie Krzyckiej Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski
Grób rodzinny rodziny Krzyckich.
Tu jest pochowany również twórca
Teatru Wędrownego Andrzej Skibiński

W latach 90 – tych z miejscowym polonistą Józefem Barańskim spotykała się w wikariacie się grupa młodzieży. Tworzyli TEATR OTWARTY.

Młodzież z Teatru Otwartego

Następnym tematem była historia powstania wielopokoleniowego TEATRU 44. To już prawie 30 lat. Imponujący dorobek. Grupa rozpoczęła działalność w 1992 roku przy Szamocińskim Ośrodku Kultury, realizacją sztuki Jana Wilkowskiego „Spowiedź w drewnie” którą wyreżyserowała z miejscowymi amatorami, dojeżdżająca z Piły reżyserka Luba Zarembińska.

Lidia Woźniczka i Edmund Świerczyński w spektaklu
„Spowiedź w drewnie”
Edmund Świerczyński w roli Jasia Światkarza

Zaprezentowana została dokumentacja twórczości 44 m.in. Pojawiły się archiwalne fotografie oraz film dokumentalny TV Poznań „Ulica Żywych i Umarłych” na zamówienie programu II TVP, emitowany kilkakrotnie. Ten film wypromował wówczas ( 1995 r.) Szamocin i Teatr 44.

„Długa Ulica Umarłych” wg Ernsta Tollera
– Marcin nowak i Antoni Woźniczka
Jerzy Bieniek
z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego

Na wystawie pojawiły się historyczne rzeźby ze „Spowiedzi w drewnie”, którego autorem był Jerzy Bieniek. Bardzo miło, że szamociński snycerz pojawił się na spotkaniu.

.Od 1997 roku 44 tworzył przedstawienia z reżyserami : Józefem Barańskim, Magdaleną Płanetą i Idą Bocian. Obecnie spektakle reżyseruje Jan Kajrys.