Planeta M na wędrówce

Planeta M na wędrówce


Od czerwca do sierpnia 2012 roku trwa projekt Wędrówka teatralna Dolina Noteci , dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Teatr Stacja Szamocin i Teatr Planeta M z Poznania prezentują swoje spektakle dla dzieci i dorosłych w miejscowościach w powiecie chodzieskim i czarnkowsko  trzcianeckim. Do realizacji projektu są wybrane wsie, leżące w dolinie Noteci: Józefowice, Miasteczko Krajeńskie, Dębogóra, Smolarnia i Heliodorowo.

Od 15 lat, od początku istnienia Stacji Szamocin w programie stowarzyszenia i Teatru realizowany jest konsekwentnie, cykl spektakli małych form lalkowych. Spektakle te są reżyserowane przez zawodową reżyserkę teatru lalek wraz z aktorami -adeptami, pracującymi na Stacji Szamocin, którzy są starannie przygotowywani do grania w małym teatrze lalek. Angażują się w ideę objazdowego teatru edukacyjnego i grają profesjonalnie na wysokim poziomie wykonawczym. Część realizatorów to są wychowankowie Stacji Szamocin, którzy po studiach wrócili do miasteczka; są również pedagogami. Drugi teatr, który realizuje ideę wypraw Dolina Noteci, to grupa poznańska prowadzona przez zawodową aktorkę, absolwentkę PWST,Fi TV w Łodzi, do niedawna aktorkę Teatru Polskiego w Poznaniu. Magdalena Płaneta, pochodzi z Piły i jest współzałożycielką ośrodka w Szamocinie. Pod wpływem idei i sukcesów szamocińskiej artystycznej stacji, powołała własny teatr i ośrodek edukacyjny na dworcu w Szczodrzykowie /Kórnik pod Poznaniem. Przez trzy lata pod jej profesjonalna pieczą działał tam Teatr Na Fundamentach. Obecnie grupa funkcjonuje w Poznaniu pod nazwą Teatr Planeta M i dalej realizuje ambitny i oryginalny teatr. W swoim repertuarze mają spektakle plenerowe dla dzieci i dorosłych oraz bardzo dobry spektakl edukacyjny o narkomanii, piękny, mądry i nieagitacyjny. Aktorzy obu teatrów brali udział w realizacji wielu projektów socjokulturalnych, animujących społeczności lokalne, wskazujących, jak realizować samodzielne projekty artystyczno i społeczne.

Dotychczas spektakle odbyły się w Dębogórze i w Smolarni w powiecie czarnkowsko trzcianeckim, w Miasteczku Krajeńskim ( powiat pilski) oraz dla widzów z Heliodorowa i Józefowic ( powiat chodzieski). Widzowie, zarówno dorośli jak i mali, oglądając bajkowych bohaterów, śledzili ich perypetie i podziwiali min. spryt i pomysłowość Pchły Szachrajki, napisaną przez mistrza bajek Jana Brzechwę, losy Siostrzyczki, która została królową i Braciszka, zamienionego w jelonka wg baśni braci Grimm, czy Śpiąca królewnę, którą uratował po stu latach piękny książę ( magiczną historię Charlesa Peraulta) oraz bohaterskie zmagania w ucieczce przez komin Tancereczki i Kominiarczyka, dwoje ludzieńków , wymyślonych przez króla baśni – Hansa Christiana Andersena. Do końca sierpnia , można będzie obejrzeć spektakle jeszcze w Józefowicach i w Miasteczku Krajeńskim w wykonaniu Teatru Stacji Szamocin w reżyserii Luby Zarembińskiej oraz zaprzyjaźnionego z Poznania Teatru Planeta M, w reżyserii Magdaleny Płanety i z oryginalną muzyką Marcina Mirowskiego

Po intensywnym dżamblowaniu w ramach programu Lato w Teatrze, wędrowaniu po małych miejscowościach teatr z Szamocina do grudnia będzie tworzył przedstawienie, dotyczące życia i twórczości Janusza Korczaka. Jest to projekt, również, jak wędrówka Dolina Noteci, dotowany ze środków Samorządu Wielkopolskiego. Będzie prezentowany także na wsiach oraz w wybranym domu dziecka i w szpitalu, na oddziale dziecięcym.