Projekt Pociąg do sztuki w czas pandemii

Projekt Pociąg do sztuki w czas pandemii

Tegoroczna edycja trzyletniego projektu POCIĄG DO SZTUKI powoli zmierza do finału. Niestety epidemia koronawirusa sprawiła, że niektóre działania musiały być zrealizowane online, co pozbawiło bezpośredniego kontaktu z odbiorcami artystyczno – historycznego programu.

Projekcja filmowa na rynku 2019 roku z cyklu Twój Szamocin – twoja historia

Zaplanowany cykl wieczornych projekcji filmowych na rynku w mieście TWÓJ SZAMOCIN – TWOJA HISTORIA który w ubiegłym roku cieszył się dużym zainteresowaniem, został przeniesiony do Internetu.

Wystawa poświęcona Ernstowi Tollerowi

Materiały z życia i twórczości Ernsta Tollera można znaleźć w zakładce poświęconej wybitnemu poecie i dramaturgowi z okresu ekspresjonizmu.

Marzanna de Latour

Także na FB Stacji Szamocin znalazły się audycje Marzanny de Latour z nieistniejącego już Radia Bis z finału IV Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej oraz wywiady z szamocińskimi artystami.

Julka Śróda w prezentacjach Dżambli w mieszkaniu pani Jurgowej
Alek Śróda w Chłopcach z Placu Broni

M.in. rozmowa z rodzeństwem Julką i Alkiem Śródą, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach teatralnych.

Odbyły się wakacyjne warsztaty artystyczne Akademii Młodych Liderów dla dzieci i młodzieży, które zakończyły się pokazami kuglarskimi.

Sekcja plastyczna wyeksponowała swoje prace w sali teatralnej.

Grupa fotograficzna swoje zdjęcia zawiesiła na rampie kolejowej.

Grupa teatralna zorganizowała kilka wystaw m.in. jeszcze można obejrzeć na zewnątrz ekspozycję zdjęć starego dworca z pierwszej połowy XX wieku oraz w magazynie dworcowym archiwalia z działalności artystów z Teatru 44 i Stacji Szamocin.

Warsztaty teatralne

W lipcu śniadaniem na trawie rozpoczęły się warsztaty artystyczne Kolej na ciebie – twoja kolej. Spotkania na Stacji Szamocin zorganizowali Natalia Królak, studentka Akademii Teatralnej, wydział Wiedzy o Teatrze oraz Tymon Bocian z Uniwersytetu Warszawskiego z wydziału socjologii.

Spektakl Luby Zarembińskiej w przedszkolu w Lipiej Górze
Magiczne abecadło

Zaplanowane na jesień lalkowe spektakle dla dzieci udało się zagrać w dwóch przedszkolach, w Szamocinie i Lipiej Górze – Tancerczka i kominiarczyk w wykonaniu Luby Zarembińskiej oraz Magiczne abecadło z udziałem Moniki Bykowskiej.

Braciszek i siostrzyczka
Perły pieśni

Nowe obostrzenia pandemiczne sprawiły, że wznowiona po latach baśń braci Grimm Braciszek i siostrzyczka w premierowym wykonaniu Moniki Bykowskiej, przy współudziale reżyserki, będzie nagrana online. Podobnie jak dwa spektakle z wiosennej edycji.

Zainteresowanym placówkom kultury, szkołom i przedszkolom będą przekazane linki z nagraniem przedstawienia ? bezpłatnie w ramach grantu z Samorządu Województwa Wielkopolskiego.