Pociąg do sztuki półfinał

Pociąg do sztuki półfinał

Trwa trzyletni projekt Pociąg do sztuki. Czas pandemii namieszał sporo, tak jak u innych. Zmuszeni byliśmy nagrać spektakle i prezentować online. Również zaplanowane w plenerze, na rynku imprezy, dotyczące historii i kultury Szamocina zostały przeniesione do sal teatralnych, min. wystawy na temat artystów szamocińskich. Także obejmujące życie i twórczość Ernsta Tollera zrealizowane w bardziej kameralnych warunkach. I mniej publiczności obejrzało ekspozycje, ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne, tłumów nie mogło być…

Najbardziej udane były warsztaty tematyczne z udziałem dzieci i młodzieży. Uczestnicy pracowali w czterech sekcjach: kuglarskiej, plastycznej, fotograficznej i teatralnej. W ostatni dzień wakacji, 31 sierpnia zajęcia zakończyły się pokazem artystycznym z udziałem tylko udziałem rodzin.

W różnych miejscach dworca zainstalowane zostały prace fotograficzne i plastyczne. Na starej ścianie powieszono stare pocztówki stacji z początku XX wieku, gdy zaczęła funkcjonować kolej na trasie Chodzież – Gołańcz.

W sali teatralnej widzowie mogli obejrzeć archiwalne zdjęcia ze spektakli Teatru 44 i Stacji Szamocin.

Jesienią aktorzy powinni grać jeszcze spektakle lalkowe, ale możliwe, że ograniczenia zmuszą teatr do rejestracji i emisji online.

Program współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.