#StacjaRegeneracja! WSPIERAJ TO!!!

#StacjaRegeneracja! WSPIERAJ TO!!!

https://pomagamy.im/stacjaregeneracja#StacjaSzamocin #teatr #jaramsie

Ruszyła akcja #StacjaRegeneracja, wraz ze wspomnieniem archiwalnej pocztówki i starej lokomotywy.Macie Państwo okazję wesprzeć finansowo kolejną modernizację na na naszym dworcu artystycznym! Śledźcie i pomagajcie nam w naszej akcji! :https://pomagamy.im/stacjaregeneracja#StacjaSzamocin #teatr #jaramsię YouTube Video Preview

CEL : Marzymy, by działalność ośrodka Społecznego Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Stacja Szamocin mogła być prowadzona przez cały rok. Zimą organizowanie prób czy spektakli, spotykanie się jest prawie niemożliwe. Pomieszczenia są ogrzewane za pomocą pieców punktowych. Palenie w nich jest bardzo kosztowne, mało efektywne i uciążliwe, bowiem każde z pomieszczeń musi być ogrzewane osobno. Rozwiązaniem byłaby instalacja centralnego ogrzewania z piecem energooszczędnym.

Dodatkowym utrudnieniem jest też brak izolacji dachu. Zimą potęguje uczucie zimna a latem dach mocno się nagrzewa i kumuluje ciepło, przez co w pomieszczeniach, w których odbywają się warsztaty i spektakle czy szkolenia, jest bardzo duszno. Dlatego wystartowała akcja #Stacjaregeneracja, dzięki której stowarzyszenie chce zebrać fundusze na założenie centralnego ogrzewania. Każdy może wziąć udział w akcji, wpłacając darowiznę poprzez portal www.pomagamy.im (https://pomagamy.im/stacjaregeneracja) oraz udostępniając wydarzenie na swoim portalu społecznościowym.

GDZIE TWORZYMY
.
Kto nie zna historii Stacji Szamocin, musi wiedzieć, że jest to budynek kolejowy
zaadaptowany na teatr w 1997 roku przez Lubę Zarembińską. Od tamtej pory, Szamocin (malownicze miasteczko położone w Wielkopolsce, w powiecie chodzieskim) stał się ważnym punktem na mapie artystycznej Polski.

KTO NIE MA SIŁY BY MARZYĆ – TEN NIE SIŁY BY ŻYĆ –
pisał Ernst Toller i właśnie one-marzenia w pierwszej kolejności przyczyniły się do powstania Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego Stacja Szamocin.
Szybko wykrystalizowała się idea Ośrodka – tworzenie nowej jakości pracy artystycznej, łączonej z edukacją i działaniami społecznymi, z dala od dużych centrów kultury. Sztuka zaczęła pełnić rolę nie tylko zaspakajania ukrytych potrzeb estetycznych i samorealizacji mieszkańców, ale także społeczne, terapeutyczne czy edukacyjną animację społecznokulturową. Jest tu realizowana od 21 lat misja artysty
społecznego.

Szamocin w swych korzeniach jest wielokulturowy.Spektakl ZAMIATACZE ULIC w reż. Luby Zarembińskiej 2005 r.

Niegdyś była to mała ojczyzna dla narodowości polskiej, żydowskiej, niemieckiej. Po II wojnie światowej Szamocin był już tylko polski. Zastana rzeczywistość stała się więc wyjściem do działalności organizacji. Nie próbowano zmian na siłę wśród społeczności lokalnej, lecz wręcz przeciwnie, przywrócenia tożsamości i pamięci o mieszkańcach Małej ojczyzny.
Wszelka działalność od początku istnienia Stacji szła w parze z remontami obiektu, by
zatrzymać jego ciągle postępującą destrukcję. Ostatni pociąg przejechał przez Szamocin w 1986 roku. Od tamtej pory budynek stał nieczynny i niszczał przez prawie 11 lat. Dziś szansa na przeprowadzenie bardzo ważnego remontu, który pozwoli na działalność stowarzyszenia przez 365 dni w roku, jest realna!

FB: Stacja Szamocin
www.stacjaszamocin.pl
stacjaregeneracja@o2.pl
Kinga Rybarczyk tel. 506-492-414
Magdalena Banachowicz tel. 506-933-704

Luba Zarembińska – spst@wp.pl   tel. 602 24 58 40

Organizatorami kampanii są wychowankowie i sympatycy Stacji Szamocin

Magdalena Banachowicz z Poznania – od 2007 r. uczestnik warsztatów, koordynator projektów, pedagog i animator kultury.

Piotr Butkiewicz z Bydgoszczy – od 2011 r. uczestnik warsztatów, wolontariusz, prezes niedawno powstałej fundacji „Kultura w Zatoce”.

Przemysław Bembnista z Szamocina – od dziecka widz teatru Stacja Szamocin, a od 2003 r. uczestnik warsztatów, wolontariusz, a także współorganizator i współtwórca projektów i instruktor filmowy

Filmy z wywiadami sfilmowali – instruktorzy filmowi, twórcy: JANUSZ BOCIAN z Gdańska oraz WAWRZYNIEC STANDOWICZ z Trzcianki.