Projekt edukacji artystycznej dla dzieci Każdy ma talent

Projekt edukacji artystycznej dla dzieci Każdy ma talent

Stacja Szamocin otrzymała grant w wysokości 5000 zł od SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO na projekt edukacji artystycznej dla dzieci Każdy ma talent, w ramach programu ROZWÓJ KULTURY W WOJEWÓDZTWIE POMORSKIM W ROKU 2012Program dotyczy idei pracy z dziećmi w ogłoszonym przez Sejm RP 2012 Roku Janusza Korczaka. Złożą się nań: prezentacje scenicznych miniatur lalkowych Teatru Stacja Szamocin z cyklu ABC Teatru Lalek, warsztaty artystyczne oraz przygotowanie spektaklu inspirowanego życiem i twórczością Janusza Korczaka pt. Doktor Czarodziej.

Projekt jest realizowany przez nasze stowarzyszenie od 15 czerwca do 3 listopada 2012 roku w 5 miejscach.
Prezentacje oraz warsztaty odbędą się w miejscowościach Klawkowo i Kruszka, w powiecie chojnickim, na Oddziale Onkologicznym w Gdańsku, w Domu Kultury w Letnicy

 

oraz w Domu Dziecka w Gdyni, na osiedlu Dąbrowa.
Odbędą się tam również premiery przygotowanego spektaklu, inspirowanego twórczością Korczaka i prezentacje szamocińskich miniatur lalkowych.

Wszystkim zajęciom, spotkaniom i przedstawieniom będzie towarzyszyć wybrany temat z książek Janusza Korczaka oraz jego wiodących idei, dotyczących wychowania i budowania relacji dziecko?dorosły. Wybrana tematyka z twórczości i myśli pedagogicznej oraz wychowawczej Doktora Czarodzieja, będzie okazją do przypomnienia postaci wielkiego pedagoga i jego bohaterów literackich.

Dotrzemy do wyżej wymienionych miejsc z propozycją prezentacji sprawdzonego cyklu ABC teatru lalek, realizowanego od 15 lat przez Teatr Stacja Szamocin z oryginalnym programem, przemyślaną tematyką oraz wypracowaną stylistyką i formą. Poprzez warsztaty dotrzemy do dzieci, odkryjemy w nich talenty i zaproponujemy twórcze spędzenie czasu wolnego. Pragniemy ukazać, jak można realizować się poprzez pasje i hobby i odnaleźć swój, jak by to nazwał Janusz Korczak, ?zaczarowany świat?. Misja grania spektakli na dziecięcym oddziale onkologicznym jest propozycją spędzenia chociaż krótkiej chwili na zabawie w teatr, jako antidotum na cierpienie. Gdy gramy w takich miejscach, czasami mali pacjenci nie mają już możliwości zobaczenia nas po raz drugi. Jesteśmy szczęśliwi, jeśli dowiadujemy się, że zdrowieją i wrócili do domu.

Projekt może stać się również wartościowym warsztatem dla dorosłych: pedagogów, nauczycieli i wychowawców, rodziców oraz instruktorów. Możemy im poprzez nasze propozycje ukazać niekonwencjonalne ale bardzo proste sposoby na otwarcie się dziecka w zabawie, wzbudzenia kreatywności i spontaniczności bez oceny i wartościowania ze strony rówieśników i czy opiekunów.