KIEDY JESTEM MAŁY

KIEDY JESTEM MAŁY

Projekt Stacji Szamocin realizowany w Roku Janusza Korczaka, współfinansowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

umww

1.Szkoła Podstawowa w Strzelcach Punkt Przedszkolny w Zacharzynie – powiat chodzieski

Dzieci z Przedszkola w Strzelcach po spektaklu Perły piesni wg Janusza Korczaka
"Perły pieśni" w wykonaniu Luby Zarembińskiej i Piotra Srebrowskiego w przedszkolu w Strzelcach
„Perły pieśni” w wykonaniu Luby Zarembińskiej i Piotra Srebrowskiego w przedszkolu w Strzelcach
Widownia w Szkole Podstawowej w Zacharzynie
Widownia w Szkole Podstawowej w Zacharzynie
Śpiaca królewna w Szkole Podstawowej w Zacharzynie
Śpiaca królewna w Szkole Podstawowej w Zacharzynie

2.Oddział Dziecięcy w Szpitalu Powiatowym im. prof. Romana Drewsa w Chodzieży

Miniatura lalkowa w sztuce "origami" na oddziale Dziecięcym w Chodzieży
Miniatura lalkowa w sztuce „origami” na oddziale Dziecięcym w Chodzieży
Mali pacjenci z Oddziału Dziecięcego wraz mamami oglądali spektakle teatru Stacja Szamocin
Mali pacjenci z Oddziału Dziecięcego wraz mamami oglądali spektakle teatru Stacja Szamocin

3.Przedszkole w Miałach powiat czarnkowsko – trzcianecki

"Tancereczka i kominiarczyk" monodram lalkowy Luby Zarembinskiej w przedzkolu w Miałach gmina Wieleń
„Tancereczka i kominiarczyk” monodram lalkowy Luby Zarembinskiej w przedszkolu w Miałach gmina Wieleń
Warsztaty lalkowe w przedszkolu w Miałach
Warsztaty lalkowe w przedszkolu w Miałach

4.Gminny Dom Kultury w Miasteczku Krajeńskim

Warsztaty plastyczne w GDK w Miasteczku Krajeńskim -dzieci tworzą rysunki aniołów do spektaklu „Perly piesni” wg Korczaka
Widownia na spektaklu Teatru Stacja Szamocin w Gminnym Domu Kultury w Miasteczku Krajeńskim

5.Dom Dziecka w Szamocinie oraz Ośrodek Stacja Szamocin

Pik Pok w papierowej sztuce origami w Domu Dziecka w Szamocinie
„Pik Pok” w papierowej sztuce origami w Domu Dziecka w Szamocinie
Na Stacji Szamocin wystąpił zespół Teatru Płaneta M. z Poznania z przedstawieniem Pchła Szachrajka min. dla dzieci z Domu Dziecka

 


Prezentacje scenicznych miniatur lalkowych Teatru Stacja Szamocin z cyklu ABC teatru lalek, warsztaty artystyczne oraz przygotowanie spektaklu, inspirowanego  twórczością Janusza Korczaka, składają się na program KIEDY JESTEM MAŁY. Projekt był realizowany do końca grudnia w ramach subwencji z  Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Powstało kolejne lalkowe przedstawienie, które zostało zrealizowane w ramach obchodów Roku Korczaka, ogłoszonym w 2012 przez Sejm RP. Do projektu, zostały wybrane miejsca, gdzie nie zawsze jest możliwość prezentacji teatru artystycznego dla dzieci i młodzieży.: np. Dom Dziecka w Szamocinie, Przedszkole w Miałach w gminie Wieleń, w Szkole Podstawowej w Strzelcach oraz zawsze w gościnnym dla projektów Stacji Szamocin Gminnym Domu Kultury w Miasteczku Krajeńskim, także na oddziale dziecięcym w szpitalu w Chodzieży.

W taki sposób szamocińskie stowarzyszenie propaguje ideę wychowawczych prawideł Janusza Korczaka, twórcy pięknych  i mądrych powieści o Królu Maciusiu, Kajtusiu Czarodzieju czy małego Dżeka.

Wędrujące spektakle lalkowe docierały do miejscowości, gdzie nie zawsze bywa artystyczny teatr. Są to miejsca, gdzie, za sprawą funduszy lokalnych, czasami też unijnych, są ładne zaadaptowane i wyremontowane miejsca ale brakuje środków na realizacje pożytecznych programów edukacyjnych. Starają się o to lokalne sołectwa dla świetlic wiejskich, jak np. w Dębogórze w gminie Wieleń, gdzie jest świetna sala do spotkań dzieci i młodzieży, także na imprezy dla dorosłej społeczności wsi…ale zimą placówka nie może funkcjonować, ponieważ nie ma właściwego ogrzewania. Miejscowi animatorzy i liderzy mają własne pomysły na organizację czasu wolnego dla swoich podopiecznych. Propozycje teatru z Szamocina są tylko dopełnieniem. Obie strony korzystają z takich spotkań, bo zawsze można nauczyć się czegoś nowego, poznać i wymienić dobre, pożyteczne doświadczenia.

Od czterech lat prezentowane są spektakle dla dzieci i młodzieży w Trójmieście, także w gminach województwa pomorskiego, min. we wsiach Kruszka czy Klawkowo ( powiat chojnicki ). Granty pozwalają przenieść ideę Stacji Szamocin na inne obszary. Kilkunastoletnie  doświadczenia z realizacji  projektów socjokulturalnych stowarzyszenia z Szamocina, dobrze się adaptują w nowych miejscach, nieraz bardzo odległych, pozwalają na przekazywanie tzw. ?dobrych praktyk?, inspirują i zachęcają do twórczych inicjatyw.

Ale najchętniej wędrujące ABC z udziałem szamocińskich artystów oraz poznańskiej grupy Teatr Planeta M, wychowanków Stacji, z jej liderką, reżyserka i aktorką Magdaleną Płanetą, pojawia się w najbliższych okolicach Szamocina. Wówczas są rozpoznawalni, miło przyjmowani i jest zaufanie, że zawsze oba zaprzyjaźnione i związane od 15 lat wspólnymi marzeniami ? Dwa Teatry, zaprezentują oryginalne przedstawienia i na najwyższym poziomie.

Inspiracją do najnowszej premiery PERŁY PIEŚNI Teatru Stacja Szamocin stał się tekst Janusza Korczaka  z zapomnianego opowiadania Józki, Franki i Jaśki. To piękna rzecz o aniołach i śpiewanych przez nich pieśniach. Gdy stworzony przez Pana Boga świat i wszystkie stworzenia, również człowiek, był niemy i nie miał głosu, porwane przez orła, anielskie perły miała wpływ na ludzkość, jej głos oraz na muzykę.

W projekcie wziął udział trójmiejski aktor Piotr Srebrowski, który współpracuje z naszym teatrem. Gra aktualnie min. w spektaklach: O Jasiu, co po świecie wędrował, Śpiąca królewna oraz rolę Chrystusa Frasobliwego w Spowiedzi w drewnie.