Stara szkoła w Józefowicach

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Szamocin oraz AKADEMIA MŁODYCH LIDERÓW zapraszają na wystawę ?STARA SZKOŁA W JÓZEFOWICACH?. Fotogramy były prezentowane w ramach projektu ?A CO WY TU ROBICIE?? w 2009 roku, przygotowana przez NATALIĘ SASS z Raczyna – program Młodzi Menedżerowie Kultury, przy współpracy Towarzystwa Inicjatyw Twórczych ?ę?, Fundacji Wspomagania Wsi i Stację Szamocin.

Kalendarium Stacji Szamocin 1997 -2018

Stacja Szamocin
Opublikowane przez: Luba Zarembińska  6 min 

Witamy ponownie na stronie Stacji Szamocin. Specjalnie dla osób, które chcą wesprzeć finansowo zbiórkę na zainstalowanie centralnego ogrzewania w naszym dworcowym ośrodku a nie znają historii działalności naszego stowarzyszenia i teatru, polecamy zakładkę w ARCHIWUM, gdzie umieszczone jest KALENDARIUM Od 1997 roku do 2018.Możecie zapoznać się z naszym dorobkiem.
http://stacjaszamocin.pl/?page_id=5795

#StacjaRegeneracja! WSPIERAJ TO!!!

https://pomagamy.im/stacjaregeneracja#StacjaSzamocin #teatr #jaramsie

Ruszyła akcja #StacjaRegeneracja, wraz ze wspomnieniem archiwalnej pocztówki i starej lokomotywy.Macie Państwo okazję wesprzeć finansowo kolejną modernizację na na naszym dworcu artystycznym! Śledźcie i pomagajcie nam w naszej akcji! :https://pomagamy.im/stacjaregeneracja#StacjaSzamocin #teatr #jaramsię YouTube Video Preview

CEL : Marzymy, by działalność ośrodka Społecznego Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego Stacja Szamocin mogła być prowadzona przez cały rok. Zimą organizowanie prób czy spektakli, spotykanie się jest prawie niemożliwe. Pomieszczenia są ogrzewane za pomocą pieców punktowych. Palenie w nich jest bardzo kosztowne, mało efektywne i uciążliwe, bowiem każde z pomieszczeń musi być ogrzewane osobno. Rozwiązaniem byłaby instalacja centralnego ogrzewania z piecem energooszczędnym.

Dodatkowym utrudnieniem jest też brak izolacji dachu. Zimą potęguje uczucie zimna a latem dach mocno się nagrzewa i kumuluje ciepło, przez co w pomieszczeniach, w których odbywają się warsztaty i spektakle czy szkolenia, jest bardzo duszno. Dlatego wystartowała akcja #Stacjaregeneracja, dzięki której stowarzyszenie chce zebrać fundusze na założenie centralnego ogrzewania. Każdy może wziąć udział w akcji, wpłacając darowiznę poprzez portal www.pomagamy.im (https://pomagamy.im/stacjaregeneracja) oraz udostępniając wydarzenie na swoim portalu społecznościowym.

GDZIE TWORZYMY
.
Kto nie zna historii Stacji Szamocin, musi wiedzieć, że jest to budynek kolejowy
zaadaptowany na teatr w 1997 roku przez Lubę Zarembińską. Od tamtej pory, Szamocin (malownicze miasteczko położone w Wielkopolsce, w powiecie chodzieskim) stał się ważnym punktem na mapie artystycznej Polski.

KTO NIE MA SIŁY BY MARZYĆ – TEN NIE SIŁY BY ŻYĆ –
pisał Ernst Toller i właśnie one-marzenia w pierwszej kolejności przyczyniły się do powstania Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego Stacja Szamocin.
Szybko wykrystalizowała się idea Ośrodka – tworzenie nowej jakości pracy artystycznej, łączonej z edukacją i działaniami społecznymi, z dala od dużych centrów kultury. Sztuka zaczęła pełnić rolę nie tylko zaspakajania ukrytych potrzeb estetycznych i samorealizacji mieszkańców, ale także społeczne, terapeutyczne czy edukacyjną animację społecznokulturową. Jest tu realizowana od 21 lat misja artysty
społecznego.

Szamocin w swych korzeniach jest wielokulturowy.Spektakl ZAMIATACZE ULIC w reż. Luby Zarembińskiej 2005 r.

Niegdyś była to mała ojczyzna dla narodowości polskiej, żydowskiej, niemieckiej. Po II wojnie światowej Szamocin był już tylko polski. Zastana rzeczywistość stała się więc wyjściem do działalności organizacji. Nie próbowano zmian na siłę wśród społeczności lokalnej, lecz wręcz przeciwnie, przywrócenia tożsamości i pamięci o mieszkańcach Małej ojczyzny.
Wszelka działalność od początku istnienia Stacji szła w parze z remontami obiektu, by
zatrzymać jego ciągle postępującą destrukcję. Ostatni pociąg przejechał przez Szamocin w 1986 roku. Od tamtej pory budynek stał nieczynny i niszczał przez prawie 11 lat. Dziś szansa na przeprowadzenie bardzo ważnego remontu, który pozwoli na działalność stowarzyszenia przez 365 dni w roku, jest realna!

FB: Stacja Szamocin
www.stacjaszamocin.pl
stacjaregeneracja@o2.pl
Kinga Rybarczyk tel. 506-492-414
Magdalena Banachowicz tel. 506-933-704

Luba Zarembińska – spst@wp.pl   tel. 602 24 58 40

Organizatorami kampanii są wychowankowie i sympatycy Stacji Szamocin

Magdalena Banachowicz z Poznania – od 2007 r. uczestnik warsztatów, koordynator projektów, pedagog i animator kultury.

Piotr Butkiewicz z Bydgoszczy – od 2011 r. uczestnik warsztatów, wolontariusz, prezes niedawno powstałej fundacji „Kultura w Zatoce”.

Przemysław Bembnista z Szamocina – od dziecka widz teatru Stacja Szamocin, a od 2003 r. uczestnik warsztatów, wolontariusz, a także współorganizator i współtwórca projektów i instruktor filmowy

Filmy z wywiadami sfilmowali – instruktorzy filmowi, twórcy: JANUSZ BOCIAN z Gdańska oraz WAWRZYNIEC STANDOWICZ z Trzcianki.

Stacja Regeneracja

AKCJA #STACJAREGENERACJA

Hej, hej! Hura, hura! W końcu wystartowała akcja #StacjaRegeneracja, macie okazję wesprzeć finansowo remont na Stacji Szamocin! Śledźcie i wspierajcie naszą akcję: https://pomagamy.im/stacjaregeneracja

JAKI JEST CEL?

Chcemy aby działalność ośrodka Społecznego Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego „Stacja Szamocin” mogła być prowadzona przez cały rok. Niestety zimą jest to kłopotliwe. Pomieszczenia są ogrzewane za pomocą pieców punktowych. Palenie w nich jest bardzo kosztowne, mało efektywne i uciążliwe bowiem każde z pomieszczeń musi być ogrzewane osobno. Rozwiązaniem byłaby instalacja centralnego ogrzewania z piecem energooszczędnym.

Dodatkowym utrudnieniem jest też brak izolacji dachu. Zimą potęguje uczucie zimna a latem dach mocno się nagrzewa i kumuluje ciepło przez co w pomieszczeniach, w których odbywają się warsztaty i spektakle robi się bardzo duszno.

Chcielibyśmy pozyskać fundusze na instalację ogrzewania i w miarę możliwości też na remont dachu. Projekt jest odpowiedzią na rzeczywistą i pilną potrzebę. Nie wyobrażamy sobie już współcześnie szkół, urzędów, mieszkań, sklepów bez instalacji centralnego ogrzewania. A ten ośrodek i teatr nadal musi tak funkcjonować… Nawet jeśli teatr wystawiałby ? Królowę śniegu? to czy widzowie muszą marznąć?

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli nagrać się i pozwolili sfilmować się. W pierwszym filmiku nie wszyscy „zmieścili się”, ale będą Wasze wypowiedzi, wspomnienia i WSPIERANIE Waszymi autorytetami w następnych prezentacjach. Wielkie podziękowanie dla wolontariuszy i rezydentów Stacji Szamocin z Poznania ( Magdzie -„Malinie Banachowicz, Przemkowi Bembniście ) oraz z Bydgoszczy ( Piotrowi Butkiewiczowi i za pierwszą WPŁATĘ !). A także Wawrzyńcowi Standowiczowi z Trzcianki za filmowanie wywiadów oraz Januszowi Bocianowi z firmy Blackstork Studio ( z Gdańska) za filmowanie oraz montowanie materiału filmowego. Wszystkim ludziom dobrej woli i szczodrości dziękujemy za wpłaty na rzecz dofinansowania założenia centralnego ogrzewania i remont dachu dworcowego. ” Zawiadowca artystyczny” Stacji w Szamocinie.

Strona Stacji Szamocin ponownie ruszyła!!!

 Stało się to dzięki Firmie GRUPA TENSE z Poznania, którego reprezentantem jest  Adam Skrzypek. Są sponsorami naszej domeny, za co serdecznie DZIĘKUJEMY!!!

Możemy na bieżąco informować o naszych projektach, spektaklach i planach. Aktualnie od wiosny ( do końca roku ) dzieją się na Stacji Szamocin dwa projekty. AKADEMIA MŁODYCH LIDERÓW oraz TEATRZYK ZAJECHAŁ – kontynuacja edukacji kulturalnej.Oba projekty są dofinansowane ze środków budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

 

AKADEMIA MŁODYCH LIDERÓW to projekt cyklu warsztatów artystycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zajęcia odbywają się w 5 sekcjach.Sztuki fotografowania uczy niezmiennie NATALIA SASS, która wraz ze swoimi podopiecznymi powołali SZAFĘ – czyli SZAMOCIŃSKĄ AKADEMIĘ FOTOGRAFIKÓW AMATORÓW. Trudnej sztuki filmowania uczy JANUSZ BOCIAN z Blackstork Studio z Gdańska.

W pracowni muzycznej MARII i MARCINA SEMRAU sptykają się fani wokalno – muzyczni.

TEATRZYK ZAJECHAŁ! to kontynuacja wieloletniego projektu prezentacji spektakli dla  dzieci i młodzieży oraz warsztatów twórczych w małych miejscowościach, do których nie dociera artystyczny TEATR. Teatr STACJA SZAMOCIN gra w świetlicach terapeutycznych w gminie Szamocin, w małych szkołach i przedszkolach, także realizując ideę „pracy organicznej”. Obecnie w sierpniu przygotowuje nowy spektakl ( premiera we wrześniu br.) w ramach tegoż projektu :  O JONYM Z CYRKU. Planowa ekipa aktorska to: Luba Zarembińska, Monika i Karol Bykowscy.