PREMIERA ! PREMIERA ! PREMIERA !!!

Galeria

Ta galeria zawiera 9 zdjęć.

STACJA SZAMOCIN W TEATRZE GDYNIA GŁÓWNA TYMOTEUSZ RYM CIM CIM wg sztuki Jana Wilkowskiego scenariusz i reżyseria: Luba Zarembińska obsada: Tymon Bocian, Agata Mieniuk, Bartłomiej Sudak          piosenki: Krzysztof Dzierma, Bartłomiej Sudak                                     scenografia: Luba Zarembińska Pełen humoru i ciepła spektakl … Czytaj dalej

Teatrzyk zajechał do Gdyni

DSC_0266W najbliższych dniach ostatnie prezentacje Teatrzyku zajechał do Gdyni. Tym razem premierowy spektakl Tymoteusz Rym Cim Cim, wg sztuki Jana Wilkowskiego, w reżyserii Luby Zarembińskiej, w wykonaniu zaproszonych trójmiejskich aktorów AGATY MIENIUK I BARTKA SUDAKA oraz TYMONA BOCIANA, wywodzącego się z Teatru STACJA SZAMOCIN. Przedstawienia będą grane w filiach bibliotecznych, w świetlicach terapeutycznych oraz w Domu Kultury Bałtyk. Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdynia.imagesDSC_0023DSC_0307

Teatrzyk zajechał do Szamocina i okolic

Przed wakacjami w maju i czerwcu odbyły się prezentacje w ramach projektu Teatrzyk zajechałplakat_wersja szamocin HIGH_RGBdofinansowany ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Spektakle i zajęcia warsztatowe odbywały się w placówkach szkolnychDSC_0116 i przedszkolnych oraz w lokalnym Domu Dziecka.DSC_0244 w Szamocinie i okolicach,DSC_0025 w Domu Dziecka oraz na Stacji Szamocin. Dzieci i młodzież obejrzały przedstawieniaDSC_0136 – Bajarka Marynia i gadający kogucik – Teatru Planeta MDSC_1059DSC_1058DSC_0220DSC_0219DSC_0154DSC_0104DSC_0076DSC_0073DSC_0210 i Tancereczka i kominiarczyk w wykonaniu Luby Zarembińskiej.IMG_5133Od września kolejne prezentacje mi.in Śpiąca królewnaśpiąca sierpień 2013 (7) Pingwinek Pik – PokIMG_5155i Braciszek i siostrzyczka.IMG_9065

WESOŁKOWIE NA START !!!

w2Do 30 czerwca można jeszcze zgłosić się na warsztaty NOWEGO CYRKU, które odbywać się będą na Stacji Szamocin od 1 – 4 lipca.

Przyjmujemy dzieci i młodzież do lat 18.

Zapisy pod adresem mailowym: festiwalnsk@gmail.com

lub pod numerem telefonu: 883 256 234. kasia i jacek cyrkw3Nie będziemy tresować tygrysów i chodzić 20 m nad stacją na płonącej linie!!!

Zajęcia będą odbywać się w ramach Festiwalu Nowa Siła Kuratorska.1622642_744757462306872_7768571355529091906_n Inspiracją do jego powstania byli Wesołkowie – wędrowne grupy zabawiające publiczność pokazami z elementami cyrkowymi w średniowiecznej Europie. maxresdefaultWychodząc od tej tradycji, przeobrażonej w formułę Nowego Cyrku*, kuratorki projektu: Natalia Gorzelańczyk, Ola Małecka i Marta Paczka postanowiły ją wprowadzić na ?Stację Szamocin?. Do współpracy zaprosiły JACKA TIMINGERIU – młodego reżysera teatru lalek, przedmiotu, oraz Nowego Cyrku.17478_1_m

Spotkania warsztatowe będą odbywać się od 11.00 do 14.00 i od 16 do 18.00
W ramach warsztatów dzieci i młodzież będzie mogła:
-stworzyć własne rekwizyty cyrkowe np. piłeczki do żonglowania,
-poznać techniki żonglerskich: poje, kije, chusty, fireshow, diabolo
-nauczyć się chodzić na szczudłach,
-poznać podstawy sceny teatralno-cyrkowej: akrobatyka, praca w grupie, obecność sceniczna
.w1

 

 

Konstelacje Teatralne – do zobaczenia za rok!

DSC_0158Jury III Ogólnopolskiego Festiwalu KONSTELACJE TEATRALNE w składzie:
Magdalena Płanetawe_dwoje_1_15863
Łukasz Pawłowskilukasz-pawlowski_dd69782b4af4cc4bccfd61d113820765
Janusz Stolarski – przewodniczący61-Janusz-Stolarski-photo.Maciej-Zakrzewski-www zdecydowali, że :
– pierwsza nagroda i statuetka Złotej Podkowy trafiła do Teatru Antidotum z Piotrkowa Trybunalskiego za monodram Olgi Lisieckiej – Lżejsza od powietrza.DSC_0691. Drugą nagrodę i Srebrną Podkowę zdobył Teatr Słudzy Szambelana ze Słupska za spektakl – Czarno na białym.DSC_0671a trzecią nagrodę i Brązową PodkowęDSC_0676 bydgoski Teatr w Niewoli Ust za spektakl -A po nocy nastaje dzień.
DSC_0618Wręczono też nagrody indywidualne: nagrodę aktorską Magdaleny Płanety dla Dominika Mironiuka z Teatru Antidotumn2wsc nagrodę instruktorską dla Jolanty Walewskiej, która prowadzi Teatr Forma ze Słupska
s oraz nagrodę zawiadowcy artystycznego Stacji Szamocin Luby Zarembińskiej dla Teatru Zamkowa 2 z Bytowa- rzeźbę św. Katarzyny Aleksandryjskiej, będącej m.in. patronką PKP, w wykonaniu Kazimierza Słodowego.
Już poza konkursem odbyła się premiera spektaklu DOM Teatru Planeta M, gospodarzy festiwalu oraz przedstawienie plenerowe TEMPUS FUGITT, na placu dworcowym w Szamocinie.tyuPonadto wręczono podziękowania SPONSOROM ( w tym roku bardzo licznym!) DSC_0831upominki, gadżety oraz książki z cennej kolekcji antykwariatu Teatru Stacji Szamocin najbardziej pracowitym ORGANIZATOROM Festiwalu ( czyli wszystkim !) DSC_0723i WOLONTARIUSZOM ( absolutnie wszystkim !!!)DSC_0610
i Luba Zarembińska DSC_0859ogłosiła ODJAZD ARTYSTYCZNY.
DO ZOBACZENIA ZA ROK !!!DSC_0635

Nowy Cyrk w Szamocinie

Jeden festiwal się skończył, a nie długo do Szamocina zawita kolejny. Będzie to Festiwal Nowa Siła Kuratorska w ramach, którego odbędzie się projekt Wesołkowie. Będą to trzydniowe (1-3 lipca) warsztaty nowo cyrkowe, które zakończą się pokazem 4 lipca 2015 roku o godzinie 17.00 na Stacja Szamocin. Warsztaty kierowane są do dzieci i młodzieży z Szamocina i okolic. Inspiracją do jego powstania byli Wesołkowie – wędrowne grupy zabawiające publiczność pokazami z elementami cyrkowymi w średniowiecznej Europie. Wychodząc od tej tradycji, przeobrażonej w formułę Nowego Cyrku*, kuratorki projektu: Natalia Gorzelańczyk, Ola Małecka i Marta Paczka postanowiły ją wprowadzić na ?Stację Szamocin?. Do współpracy zaprosiły Jacka Timingeriu – młodego reżysera teatru lalek, przedmiotu, oraz Nowego Cyrku.
w2

Spotkania warsztatowe będą odbywać się od 11.00 do 14.00 i od 16 do 18.00
W ramach warsztatów dzieci i młodzież będzie mogła:
-stworzyć własne rekwizyty cyrkowe np. piłeczki do żonglowania,
-poznać techniki żonglerskich: poje, kije, chusty, fireshow, diabolo
-nauczyć się chodzić na szczudłach
,
-poznać podstawy sceny teatralno-cyrkowej: akrobatyka, praca w grupie, obecność sceniczna

w1

*Nowy Cyrk (w skrócie) wywodzi się z fr. „cirque nouveau”, uznaje się iż zaczął formować się w latach 70 we Francji, charakteryzuje się odejściem od tresury i wykorzystywania zwierząt. Za pomocą różnych form cyrkowych wprowadzana jest opowieść, historia, narracja (nie koniecznie musi być linearna) która staje nowym językiem sztuki.
więcej, szerzej można poczytać w przewodniku:
http://kejos.org/nauka/przewodnik/
http://kejos.org/wp-content/uploads/2015/02/Nowy-Cyrk-i-Sztuka-Uliczna-online.pdf

w3

Konstelacje Teatralne

Konstelacje, Konstelacje!!! Pierwszy, intensywny, pełen pozytywnych wrażeń dzień za nami.

Podczas rozpoczęcia na scenie Stacji Szamocin pojawili się trzej zawiadowcy: starostwa, gminy oraz naszej małej szamocińskiej Stacyjki;-)))

Grupa teatralna Gwarancja

7

Teatr w Niewoli Ust

Teatr Antidotum

tyu

Organizatorzy przygotowali na tegoroczny festiwal dwa spektakle (oczywiście poza konkursem:-P). Teatr Planeta M w spektaklu „Tempus Fugit” w reżyserii M. Płanety.

Teatr Zamkowa 2

 

Chłopcy z Placu Broni

Regularnie na Stacji odbywają się próby do spektaklu Chłopcy z Placu Broni wg pięknej powieści węgierskiego pisarza Ferenca Molnara.

Boka i chłopcy z Placu Broni

Boka i chłopcy z Placu Broni

Główne role obsadzone, drugoplanowe powoli znajdują swoich wykonawców, bowiem ekipa dzieci i młodzieży wciąż się powiększa. Na początku naboru do przedstawienia zgłosiła się spora grupka dziewcząt, chociaż jest tylko jedna postać dziewczęca – Maria, siostra Deżo Gereba, to reżyserka znalazła już pomysł, by wszystkie młode adeptki mogły zagrać w tym projekcie. Rolę matki Nemeczka zagra niestrudzona Agnieszka, mama  Laury i Maksa, którzy od 3 sezonów są aktorami Teatru Stacja Szamocin i projektu WIELKOPOLSKA – REWOLUCJE. Chociaż póki co, zmienili mieszkanie z Chodzieży na Piłę ( do Szamocina mają 44 km do pokonania) i walczą z „polskim fachowcami od remontu” i muszą dojeżdżać do Piły – do szkoły. Ale wiemy, że teatralna rodzina A.Ścigały wesprze nas w czasie wakacyjnych prób! Na fotkach z ostatniej próby brakuje odtwórcy głównej roli NEMECZKA – Wiktora, także Kacpra i Julka, którzy zajęci ważnymi sprawami ( lub wyjazdami)- nie mogli być na próbie i są usprawiedliwieni. No i tak, na fotkach widzicie Alka w roli BokiDSC_0043Feri Acza- rola Jakuba,

bracia Spychalscy – młodszy Hubert – Pastorowie, DSC_0046

Karol

starszy Karol – brat Pastor

nowy narybek – Kuba, jeszcze nie wiemy kogo zagra, marzy o roli Czele,DSC_0045 DSC_0057Chłopcy z drużyny Boki i Dziewczyna Maria – gra ją dziś na próbie, Klaudia.

Sprzyjajcie nam, trzymajcie kciuki, by Chłopcy z Palcu Broni, czyli nasi z Placu Dworcowego Stacji Szamocin, sfinalizowali pomysł. A na premierze będziemy ocierać łzy wzruszenia po scenie śmierci głównego bohatera. Kiedy premiera – jeszcze nie wiemy!!!

( Fotki – niestety … Luba Z.)

DSC_0047