Artystyczna wyprawa do Warszawy

Na Stacji Szamocin trwają już przygotowania do kolejnego festiwalu KONSTELACJE TEATRALNE, a tymczasem grupa dzieciaków z naszego teatru oraz z Domu Dziecka wystąpiła ze spektaklem LEPIEJ TAM NIE IDŹ.ZMIANY w Bemowskim Centrum Kultury w Warszawie. Bemowo 4Spektakl był wyreżyserowany przez Michała Borczucha z Teatru Starego w Krakowie, podczas warsztatów w Szamocinie.DSC_0248Projekt WIELKOPOLSKA REWOLUCJE, zrealizowany w 2013 i 2014 roku pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego, był pilotowany przez DSC_0009Agatę Siwiak, w ramach programu BUDZIK KULTURALNY.

W czasie zajęć teatralnych oraz w licznych już wyjazdach na gościnne występy pomagali kuratorce DSC_0026Agnieszka ŚcigałaDSC_0386 Natalia Gorzelańczyk DSC_1133oraz Angelika Topolewska.

Szamocińskie dzieci w ubiegłym roku występowały m.in. w Teatrze Starym w Krakowie, w Teatrze Pinokio w Łodzi, w Teatrze Studio w Warszawie, na Międzynarodowym Festiwalu Malta w Poznaniu.DSC_0053W sierpniu ponownie odbędą się warsztaty teatralne z Michałem BorczuchemDSC_0111 i z udziałem zawodowych aktorów krakowskich.DSC_0359 Z pewnością powstanie nowy, interesujący spektakl a rewolucyjno -artystyczne dzieci nauczą się dużo nowych rzeczy.

Teatrzyk Zajechał do Gdyni

plakat_refine_ramka_FINAL-1Od kwietnia do lipca 2015 roku lalkowy teatr Stacji Szamocin wędruje po Gdyni. Luba Zarembińska, wraz z zaproszonymi aktorami trójmiejskimi prezentuje spektakle i prowadzi warsztaty animacji lalkami. Projekt jest finansowany ze środków Miasta Gdynia.imagesIMG_9065Karolina Gaffke i Luba Zarembińska w spektaklu Braciszek i siostrzyczka wg braci Grimm foto Marzena Chojnowska

Impreza towarzysząca spektakl Teatru Stacja Szamocin Śpiąca królewna sierpień 2013 (3)Piotr Srebrowski gra z reżyserką w przedstawieniu Śpiąca królewna, foto Natalia Sass

Dotychczas odbyły się prezentacje w Świetlicy Socjoterapeutycznej KREATYWNI na Oksywiu, w Klubie Osiedlowym Apteka  na Chylonii oraz w Osiedlowym Domu Kultury BAŁTYK na Witominie.DSC_0266Pok AptekaDSC_0307W spotkaniach bierze udział wielopokoleniowa widownia, z dziećmi przychodzą rodzice, dziadkowie oraz rodzeństwo. Dorośli biorą też chętnie udział w warsztatach, prowadzonych przez aktorów.OLYMPUS DIGITAL CAMERAOLYMPUS DIGITAL CAMERAJest nam bardzo miło, jak powracają do nas widzowie z poprzednich edycji projektu, z przed roku, a nawet dwóch lat.DSC_0023Patryk oglądał w ubiegłym roku przedstawienie z 2014 roku O Jasiu, co po świecie wędrował – i teraz brał aktywny udział w warsztatach oraz pamiętał piosenki z tamtego spektaklu; bardzo ładnie zaśpiewał przed publicznością.DSC_0011Czasem rodzice na Facebooku przysyłają swoje wrażenia.

Małgosia Kunz, 9 maja 2014  Dziś ponownie wraz z synem uczestniczyłam w przepięknym i jakże oryginalnym spektaklu…magicznej wędrówce wraz z bohaterami. Pani Lubo, olbrzymie BRAWA i GRATULACJE za atmosferę, którą Pani stwarza. Dzieci na każdej Pani magicznej opowieści siedzą z otwartymi buziami, a podczas spektaklu panuje niesamowita cisza. Rekwizyty, które są używane podczas spektaklu są niezwykle oryginalne, co przyciąga uwagę małego widza.

No i co najważniejsze, każdy może przez chwilę być aktorem i ten mniejszy i ten większy, młodszy, starszy.OLYMPUS DIGITAL CAMERA Mogłabym tutaj naprawdę bardzo dużo napisać, ale po co. Przyjdźcie i sami zobaczcie. DSC_0006Ja z utęsknieniem zawsze czekam na każdy spektakl. Ta magia, która tworzy się w czasie trwania przedstawienia jest niezwykła. A po spotkaniu z Panią Lubą i przepięknymi baśniami będziesz pewnie tak samo jak ja i mój syn pod wielkim wrażeniem…DSC_0036Jeśli jako rodzic myślisz o swoim dziecku i chcesz, dostarczać mu jak najwięcej pozytywnych emocji a przede wszystkim kontaktu ze sztuką i wspaniałą zabawą, koniecznie przyjdź ze swoją pociechą do jednej z bibliotek. IMG_5133Foto( ostatnie ) Janusz Bocian

Wiosna na Stacji Szamocin….

a tu wiele nowalijek. Majówkę już mamy za sobą i prezentacje spektakli dla dzieci – Stacji Szamocin oraz Planeta M.

Na Stacji Szamocin dzieje się….Zostały powołane sekcje artystyczne. Młodzi adepci uczą się filmować, fotografować, poznają tajniki malarstwa i rysunku oraz sztuki aktorskiej. Może za kilka lat, oni również powrócą i staną się opiekunami artystycznymi kolejnego pokolenia z Szamocina. Aktualnie zajęcia prowadzą instruktorzy, związani z ośrodkiem od wielu lat. Są to członkowie dawnej Pracowni Filmu, działającej w latach 2003 -2005 m.in. Przemek Bembnista.Warsztaty Pracowni Filmu w roku 2004Na fotce wspomnienia z warsztatów Pracowni Filmu z lat 2003 – 2005.

dzieciakiWarsztaty fotograficzne w starej szkole w Józefowicach– projekt  A co wy tu robicie – 2009 r., prowadzone przez Natalię Sass.

Na zajęcia, które regularnie odbywają się na Dworcowej zgłosiło się wielu chętnych (mi.n z pobliskiego Domu Dziecka) ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Działkę plastyczną prowadzi nauczycielka z Zespołu Szkół w Szamocinie Magdalena Zagozda – Rybarczyk oraz Agnieszka Ścigała z Chodzieży, aktorka Teatru Stacja Szamocin. Warsztaty fotograficzne prowadzi Natalia Sass.Galeria pod ChmurkąZaś zajęcia teatralne Luba Zarembińska. Aktualnie odbywają się próby do spektaklu Chłopcy z Placu Broni wg znakomitej książki Ferenca Molnara. W 1999 roku powstała wersja tej inscenizacji. Niestety spektakl nie został dokończony….Teraz mamy nadzieję zrealizować pięknie całość.Chłopcy z Placu Broni z 1999 roku na stacji SzamocinArchiwalne zdjęcie z prób do Chłopców z Placu Broni z 1999 roku. Ci chłopcy z tej fotki to już dorośli mężczyźni. Może pojawią się na nowej premierze….Archiwalne zdjęcie ze spektaklu Chłopcy z Placu Broni Teatru Stacji Szamocin 1999 r.Stacja Szamocin – na zdjęciu z 1999 roku Ryszard Abraham ( Feri Acz i Ariel Wołowicz – jeden z braci Pastorów ( w tle Nemeczek -Wacek Woźniczka)

5.Jakub Szkudlarski i uczestniczki warsztatów fotograficznych w ramach projektu Stacja Szamocin punkt wspierania organizacji pozarządowychWarsztaty fotograficzne w Józefowicach prowadził Jakub Szkudlarski z Gdyni w ramach projektu z 2011 rokuheppening 2003Rok 2003 – liderki Pracowni Filmu przy starym kinie w Szamocinie ( od lewej – Ania Piórek, Kasia Derwich, od prawej Ala Derwich, w środku Ida Bocian i z przodu Bogna Bembnista… i wszystkie potem grały w teatrze m.in. w inscenizacji ulicznej Zamiatacze ulic….)

W związku z brakiem dofinansowania na tego typu stałe warsztaty instruktorzy Stacji Szamocin prowadzą spotkania, jako wolontariusze.