III Ogólnopolski Festiwal Konstelacje Teatralne

 konstelacje-przezroczyste

Znamy już datę III edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Konstelacje Teatralne!! 12-14 czerwca 2015 roku to dni, w których po raz kolejny zaprosimy zespoły teatralne z różnych zakątków Polski do naszego Ośrodka Edukacyjno-Teatralnego ?Stacja Szamocin? i wspólnie zasiądziemy do uczty teatralnej. Oglądając, występując będziemy rozmyślać, wzruszać, śmiać się i bawić! Czeka nas kilka nowych niespodzianek, o których napiszemy niebawem! Zachęcamy zainteresowanych, pasjonatów teatralnych, grupy, zespoły, teatry, teatrzyki, trupy, miłośników sztuk scenicznych jak zwał tak zwał ? wszystkich, którzy piszą się na taką ucztę!

Do zobaczenia w czerwcu!! Pod tym linkiem >kliknij tutaj<  znajdziecie regulamin oraz kartę zgłoszeniową III Ogólnopolskiego Festiwalu Konstelacje Teatralne!

Najświeższe wiadomości możecie śledzić na facebooku Stacji Szamocin lub Konstelacji Teatralnych

A tu wspomnienie poprzedniej edycji:konstelacje2akonstelacje2b

 

Warsztaty literacko-teatralno-obrzędowe w dworcowych teatrach

Tworzenie scenariuszy na podstawie tekstów bożonarodzeniowych.

Jeśli pracują Państwo z dziećmi, młodzieżą lub dorosłymi (np. z seniorami) i szukają tematów oraz materiałów, a przede wszystkim inspiracji by stworzyć oryginalny, własny spektakl (jasełka, program kolędniczy, szopka) czy widowisko związane ze świętami Bożego Narodzenia to zapraszamy na dwudniowe warsztaty literacko-teatralno-obrzędowe.

Uczestnicy będą mieli możliwość umieszczenia na stronie Stacji Szamocin i Teatru Gdynia Główna, wypracowanego na zajęciach scenariusza.

11-12 października 2014 Teatr Gdynia Główna 

18-19 października 2014 Teatr Stacja Szamocinkolędnicy wyjście ze stacji 28 12 2000

Bóg się rodzi
noc odchodzi
kolęda śpiewa . . .
Lulajże lulaj
na sianeczku sztucznym
w neonu blaskach
świeci ci nad główką
plastikowa gwiazdka . . .
Lulajże lulaj
bo radość przynosisz Narodzeniem Swoim

Radosny malowany
uśmiechasz się do wszystkich.
Śmiej się śmiej
do sztucznych pasterzy
sztucznego Betlejem
sztucznego świata
po którym chodzą
sztucznie uśmiechnięci
sztucznie szczęśliwi.

Tylko Ty Boże
Jesteś prawdziwy.

Zofia Bukowska (szukamy kontaktu z autorką tego wiersza)

Ta kantyczka najpełniej oddaje to, co dzieje się aktualnie z polską tradycją bożenarodzeniową. Coraz częściej dominuje sztuczna, estradowa forma odgrywania szopek, pastorałek, programów kolędniczych. Wprawdzie cenne jest to, że w ramach programu nauczania przedszkolnego i szkolnego odbywają się przygotowania do Wigilii i obchodów świąt Bożego Narodzenia i coraz częściej pracuje się nad programem kolędniczym. Niestety często wykorzystywane są teksty słabe literacko, kolejne adaptacje adaptacji, napisane w pseudo gwarze, ze sztampowym podziałem ról, przeplatanych kolędami, które znamy przeważnie po jednej zwrotce, wykonywanych z playbackiem. I tradycyjnie sztuczna choinka, żłobek z plastikową lalką i kostiumy z lumpeksu lub szafy cioci Kloci. I obowiązkowo mikrofon używany przez aktorów podawany z rak do rąk po skończonej frazie.Kolędnicy w domu z M Szutą, Słowińskimi GrochowskimiKolędowanie po domach w Szamocinie i okolicach, przygotowane przez grupę artystów w 2000 roku.

Celem warsztatów jest przygotowanie uczestników do stworzenia modelowego scenariusza, który może być zrealizowany w przedszkolu, szkole, czy w zespole teatralnym, a także w różnych grupach zainteresowań (np. w Akademiach Trzeciego Wieku). Warsztaty nawiązywać będą do tradycji misteryjnej a także do zanikających już form ludowego teatru jasełkowo-szopkowego. Inspiracją będą autentyczne kolędy, pastorałki, napisane przez wybitnych poetów, wybrane formy obrzędów ludowych oraz tradycja polskiego teatru artystycznego m. in. lalkowego, dla którego oryginalna sztuka ludowa stała się źródłem.

kolędnicy Dorota Dolko GrochowskaW zajęciach mogą wziąć udział zarówno pedagodzy przedszkolni, nauczania początkowego, jak również szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. Zapraszamy również instruktorów teatralnych oraz studentów wydziałów pedagogicznych, humanistycznych i artystycznych.

W programie :

  • adaptacja tekstu związanego z  tematyką wigilijną – przygotowanie scenopisu
  • zapoznanie się z wybitnymi tekstami pastorałek i wykorzystanie wybranych motywów w pracy nad scenariuszem
  • elementy warsztatu kolędniczego jako inspiracja teatralna
  • prezentacja spektaklu teatru Stacja Szamocin z cyklu ABC Teatru Lalek
  • pokaz multimedialny związany z tematyką spotkaniakolędnicy na stacji 28 12 2000 zbiorowy z FR MonnetWarsztaty poprowadzi Luba Zarembińska założycielka i reżyserka Ośrodka i Teatru Stacja Szamocin, działającego od 1997 roku na nieczynnym dworcu kolejowym w Wielkopolsce. Studiowała w Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie – Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. L. Zarembińska ma ogromne doświadczenie w prowadzeniu tego typu warsztatów i wykładów. Wielokrotnie przygotowywała programy kolędnicze z szamocińskimi aktorami. W niektórych realizacjach scenicznych (m. in. lalkowych dla dzieci oraz w plenerowych pokazach warsztatowych) wykorzystuje elementy folkloru słowiańskiego oraz polskiej tradycji ludowej. Swoje fascynacje i inspiracje zawarła w realizacjach dwóch przedstawień Confession in Wood (Spowiedź w drewnie) oraz The Lives of the Saints or The World According to Wowro ( Żywoty świętych- świat wg Wowro) ze studentami z Department of Theatre w Willamette University, Salem (Oregon, USA). Jest również znana i ceniona jako autorka i wykonawczyni lakowych miniatur z cyklu ABC Teatru Lalek.kolędnicy Joanna Słowińska

W czasie spotkania 12 października o godz. 12.00 zaprezentowany zostanie autorski spektakl dla dzieci pt. Braciszek i siostrzyczka w reżyserii L. Zarembińskiej.kolędnicy w czyimś domu  2 28 12 2000Czas trwania: 11 godzin warsztatów + bezpłatne wejście na spektakl

TEATR GDYNIA GŁÓWNA 11 października, godz. 11-19, 12 października, godz. 12-18

TEATR STACJA SZAMOCIN 18 października godz. 11-19, 19 października 11-17kolędnicy Jacek Hałas ŻydKoszt: 250 zł

Uczestnicy mogą przywieźć swoje scenariusze, które realizowali lub zamierzają przygotowywać w tym roku. Mile widziane będą teksty, nagrania kolęd i pastorałek, ze szczególnym uwzględnieniem inspiracji z obszaru Pomorza i tradycji kaszubskich ( na spotkanie w Teatrze Gdynia Głowna). Także w postaci dokumentacji fotograficznej i video.

Wszyscy otrzymają zaświadczenie o odbyciu warsztatów.

Zgłoszenia prosimy nadsyłać do 1 października 2014 roku, na adres teatrów :GDYNIA GŁÓWNA teatr@teatrgdyniaglowna.pl

STACJA SZAMOCIN: spst@wp.pl   tel. 602 24 58 40

Warsztaty odbędą się pod warunkiem otrzymania minimum 10 zgłoszeń.

Organizatorzy nie zapewniają wyżywienia.kolędnicy Lidia

Wszystkie fotki pochodzą z sentymentalnego archiwum Stacji Szamocin, z kolędowania w 2000 roku w Szamocinie i okolicach. Wzięli w nich udział oprócz naszych aktorów zaprzyjaźnieni artyści z Polski i Francji.

SZAL Szamocińska Akademia Liderek

SZAL SZAL SZAL…
Za nami jest już stary rok i noworoczne postanowienia. Na pewno nie jedno z nich było szalowe. 2013 rok upłynął pod hasłem Szamocińskiej Akademii Liderek, było dużo pracy , śmiechu i pozytywnej energii, którą dzieliły się kobiety z całej Polski. Na warsztatach powstało wiele ciekawych pomysłów, zawarto wiele nowych i ciekawych znajomości, trenerzy i wykładowcy na pewno przyczynili się do rozwoju uczestników, a wydarzenia artystyczne z akademią liderek z pewnością były znakomitą odskocznią od szkoleń i wyśmienitą rozrywką. Czasu poświęconego na Szamocińską Akademię Liderek na pewno nie można uznać za zmarnowany. To był bardzo owocny rok, przede wszystkim dzięki dofinansowaniu z Funduszy Inicjatyw Obywatelskich.
Dziękujemy i życzymy sobie i wam takich projektów!

fioSZALowiczki

SZAL LISTOPADOWY

Mamy jeszcze wolne miejsca!
VI spotkanie 22-24 listopada 2013 r.
Warsztaty specjalistyczne: 3-dniowe kursy przedsiębiorczości
T:?Jak założyć firmę i zdobyć dofinansowanie * kobieta pracodawca i kobieta pracownik * firma przyjazna macierzyństwu?
Wykładowca: Elżbieta Witucka.

Beneficjentki: Kobiety od 18 lat do 101- z całej Polski.

Warsztaty mają zachęcić kobiety do prowadzenia własnej firmy biznesowej, otrzymają informacje, gdzie jak założyć własną działalność gospodarczą, gdzie należy szukać finansów, jak krok po kroku stawać się niezależnym przedsiębiorcą i jak robić profesjonalnie biznesplan.

Ponadto konsultacje i spotkania na temat pozyskiwania środków, w tym unijnych, pomogą zdobyć informację jak i gdzie szukać dofinansowania i jak je rozliczać. Szkolenie ma ośmielić beneficjentki do zdobywania tych środków bez obaw, że to jest za trudne.
mail: spst@wp.pl

Gorąco zapraszamy! Mamy jeszcze wolne miejsca!
VI spotkanie 21-24 listopada 2013 r.
Warsztaty specjalistyczne: 3-dniowe kursy przedsiębiorczości
T:?Jak założyć firmę i zdobyć dofinansowanie * kobieta pracodawca i kobieta pracownik * firma przyjazna macierzyństwu?
Wykładowca: Elżbieta Witucka.

Beneficjentki: Kobiety od 18 lat do 101- z całej Polski.

Warsztaty mają zachęcić kobiety do prowadzenia własnej firmy biznesowej, otrzymają informacje, gdzie jak założyć własną działalność gospodarczą, gdzie należy szukać finansów, jak krok po kroku stawać się niezależnym przedsiębiorcą i jak robić profesjonalnie biznesplan.

Ponadto konsultacje i spotkania na temat pozyskiwania środków, w tym unijnych, pomogą zdobyć informację jak i gdzie szukać dofinansowania i jak je rozliczać. Szkolenie ma ośmielić beneficjentki do zdobywania tych środków bez obaw, że to jest za trudne.

  SZAL PAŹDZIERNIKOWY

Wciąż są wolne miejsca!!

\szala rtystyczny jasioszal artystyczny padziernik

plakat henryka krzywonos1383565_10152007303083755_1198133814_n

Harmonogram do pobrania: SZAL IV spotkanie harmonogram

_________________________________________________________________________

ZAPRASZAMY NA JESIENNY SZAL PAŹDZIERNIKOWY!!! SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA!

IV spotkanie 16-20 października 2013 r.
„Myślimy projektem – projektujemy myśli”
Wykładowca Ida Bocian.

Beneficjentki: Panie z małych miejscowości z ograniczonym dostępem do profesjonalnego wsparcia, oraz z dużych miast, w których trzeba wspomóc współmieszkańców, głównie dzieci, młodzież i osoby starsze * pracownice bibliotek, domów kultury i świetlic socjoterapeutycznych * sołtysowe i radne (lub kandydatki na te funkcje) *nauczycielki szkół i przedszkoli *panie z Kół Gospodyń Wiejskich * animatorki, które chcą pracować na rzecz lokalnych społeczności * wszystkie inne kobiety, które chcą wziąć udział w naszym projekcie

TEMATY * nauka pisania projektów (generowania wniosków), poprzedzona etiudą terenową w pobliskiej wsi * poznanie techniki rozpoznawania potrzeb środowiska metodą SWOT , możliwości zdobywania środków i sposoby wypełniania formularzy, m.in. techniki EBOI * główne zasady powoływania organizacji pozarządowych oraz zakładania własnej firmy.
Trenerka, przeprowadzi spotkanie i zaprezentuje metodę coachingu, pomagającą wytyczać konkretne działania, podejmować trafne decyzje i pełniej korzystać ze swoich naturalnych umiejętności.
Na warsztatach autoprezentacji wskażemy podstawowe techniki, które ośmielą i pomogą np. w wypowiedziach publicznych.
Szkolenie będzie okazją do poznania innych osób i ich problemów i zachętą do wspólnych działań i zmian. Teatry Stacja Szamocin i Planeta M zaprezentują swój dorobek społeczny i artystyczny ? spektakle, prezentacje multimedialne i wystawy.

KONTAKT: spst@wp.pl

__________________________________________________________________________

V spotkanie 26-27 października

DWU DNIOWE SPECJALISTYCZNE WARSZTATY KOMPUTEROWE

dla osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Wykładowca : Mirosław Borkowski.

Beneficjentki: Animatorki i kobiety z miasta i gminy Szamocin oraz powiatu chodzieskiego. Zajęcia mają nauczyć uczestniczki posługiwania się nowoczesnym sprzętem, zdobywania i przetwarzania informacji, poznania podstawowych programów, umożliwiających np. uaktualniania strony internetowej, przetwarzania fotografii i filmików.

Zapraszamy do zapisywania się na warsztaty komputerowe.

____________________________________________________________________

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH NA SPOTKANIE Z NIEZWYKLA POLKA < LEGENDA SOLIDARNOSCI HENRYKA KRZYWONOS

Zapraszamy wszystkich na spotkanie z „Niezwykłą Polką” legendą solidarności Henryką Krzywonos, 26 października o godz. 17.00 na Stację Szamocin!! Będzie szalowo! http://www.iwoman.pl/na-serio/ludzie/henryka;krzywonos;jak;bedzie;trzeba;to;sie;wtrace;ale;politykiem;nie;bede,139,0,669835.html

____________________________________________________________________

Zapraszamy do zapisywania się na VI spotkanie SZALU

VI spotkanie 21-24 listopada 2013 r.

Warsztaty specjalistyczne: 3-dniowe kursy przedsiębiorczości T:?Jak założyć firmę i zdobyć dofinansowanie * kobieta pracodawca i kobieta pracownik * firma przyjazna macierzyństwu? Wykładowca: Elżbieta Witucka.

Beneficjentki: Kobiety od 18 lat do 101- z całej Polski. Warsztaty mają zachęcić kobiety do prowadzenia własnej firmy biznesowej, otrzymają informacje, gdzie jak założyć własną działalność gospodarczą, gdzie należy szukać finansów, jak krok po kroku stawać się niezależnym przedsiębiorcą i jak robić profesjonalnie biznesplan. Ponadto konsultacje i spotkania na temat pozyskiwania środków, w tym unijnych, pomogą zdobyć informację jak i gdzie szukać dofinansowania i jak je rozliczać. Szkolenie ma ośmielić beneficjentki do zdobywania tych środków bez obaw, że to jest za trudne.

____________________________________________________________________

W końcu nastąpiła internetowa premiera spotu promującego projekt Szamocińska Akademia Liderek. Wykonany dla Społecznego Stowarzyszenia Edukacyjno-Teatralnego „Stacja Szamocin”. Zrealizowany przez BlackStork Studio, w reżyserii Janusza Bociana i Marcina Mielczarka.

 

SZAL WRZEŚNIOWY

SZALOWE LIDERKI !
GORĄCO ZAPRASZAMY MAMY JESZCZE WOLNE MIEJSCA NA III SPOTKANIE SZAMOCIŃSKIEJ AKADEMII LIDEREK
III spotkanie * 18 -22 września 2013 r.(zgłoszenia do 17 września )

 Na III spotkaniu oprócz warsztatów w tym samym terminie odbywać się będą OTWARTE DLA WSZYSTKICH spotkania dotyczące wyrównywania szans kobiet w starcie na prezydentów, wójtów, burmistrzów i sołtysów (na otwarte spotkania nie trzeba się zgłaszać i wypełniać karty zgłoszeniowej).

 (zgłoszenia na warsztaty do 14 września br. lub od razu po wybranym spotkaniu)

 Temat: Niesamowite Polki : otwarte 5-dniowe warsztaty, dotyczące wyrównywania szans kobiet w starcie na prezydentów, wójtów i burmistrzów.

 Beneficjenci : chętni, również mężczyźni i uczestniczki poprzednich spotkań.

 Wykładowcy : Marta Białek -Graczyk i Marek Graczyk.

 W czasie warsztatów ich uczestnicy poznają dobre i negatywne strony piastowania urzędu przez kobiety, specyfikę ich pracy i  mamy nadzieję pozbędą się obaw przed decyzją wystartowania w konkursach na owe męskie stanowiska. Prelekcje na temat partycypacji kobiet w życiu społecznym i politycznym oraz aktywności polskich  kobiet w polityce w czasach zamierzchłych i współcześnie, na tle europejskim i światowym poprowadzi prof. Ewa Graczyk. Spotkanie ma na celu zmobilizowanie kobiet do większej aktywności w życiu społecznym. Między warsztatami będą odbywać się  spotkania  dotyczące wyrównywania szans kobiet w starcie na prezydentów , wójtów i burmistrzów.  O swojej  pracy opowie nam Mirosława Rutkowska -Krupka. Doktor nauk ekonomicznych o specjalności ekonomika miast i regionów. Była prezydentem miasta Piły i wiceprezydentem tego miasta. Nominowana do Tytułu Europejczyk Roku 2005 Elżbieta Palka była Pani Starosta Gostynia. Założycielką Stowarzyszenia Na Rzecz Kobiet JESTEM. Laureatką konkursu Niezwykła  Polka. Nie zabraknie Sołtysek:  Sołtys Pietronek Hanny Dziamskiej( Dwukrotnej Laureatki nagrody Super Sołtys), Sołtys Smolarni Leokadi Karbowej ,  Sołtys Siedliska  Ewy Sas, i Sołtys Chrustowa  Ireny Kłopotowskiej. W ramach III spotkania odbędą się także warsztaty autoprezentacji prowadzone przez Magdalenę Płanetę.

 Więcej o realizatorachhttps://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151897449523755.1073741834.292880768754&type=3

 ZGŁOSZENIA  DO 14 września naspst@wp.pl  w tytule: Szal III spotkanie

 Dołącz wypełnioną  szalową kartę zgłoszeniową!

Do pobrania:

 

Zapraszamy!

Kontakt:

Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne ?Stacja Szamocin?
ul. Dworcowa 17 A, 64-820 Szamocin
Luba Zarembińska  koordynatorka, tel. 602 24 58 40
e-mail: spst@wp.pl
www.stacjaszamocin.pl
Magdalena Banachowicz  koordynatorka, tel. 506 93 37 04

 

 

SZAMOCIŃSKA AKADEMIA LIDEREK

Zapraszamy na III otwarte spotkania i prezentacje  Niesamowite Polki 18-21 września br.

STACJA SZAMOCIN

18 września

14.30-16.00   Wykład na temat: „Partycypacji kobiet w życiu społecznym i politycznym oraz aktywności polskich kobiet w polityce w czasach zamierzchłych i współcześnie, na tle europejskim i światowym.” (wykład prof. Ewa Graczyk)

 16.15-19.00 Spotkanie z Beata? Maciejewska? autorka książki ?Polka powiatowa i zielona modernizacja? Założyciel i Prezes zarządu Fundacji Przestrzenie Dialogu działającej na rzecz edukacji społecznej, egalitarnego społeczeństwa  zrównoważonego rozwoju.

19 września

13.00-14.30  Spotkanie z Mirosławą Rutkowską-Krupką. Doktor nauk ekonomicznych o specjalności ekonomika miast i regionów. Była prezydentem miasta Piły i wiceprezydentem tego miasta. Nominowana do Tytułu ?Europejczyk Roku 2005?.

20 września

15.00-17.30  Spotkanie  z  Sołtys Pietronek Hanną Dziamską(Laureatka nagrody Super Sołtys), Sołtys Smolarni Leokadią Karbową ,  Sołtys Siedliska  Ewą Sas,

 18.30-19.30  Spektakl Tancereczka i Kominiarczykwg baśni H. Ch.  Andersena „Pasterka i kominiarczyk” , reż. Luba Zarembińska, Teatr Stacja Szamocin

 20.00  Premiera spotu promującego projekt Szal Szamocińska Akademia Liderek w reżyserii Janusza Bociana, zrealizowanego podczas I spotkania Szalu(17-21 lipca br)

21 września

15.30 -17.30  Spotkanie  z Elżbietą Palką byłą starościanką Gostynia .Założycielką Stowarzyszenia Na Rzecz Kobiet JESTEM. Laureatką konkursu Niezwykła  Polka.

Do pobrania:

 Szal artystyczny:

szal artystyczny wrzesien 1

SZAL SIERPNIOWY

Takiego na SZALU jeszcze nie było…dzisiejszy wieczór upłynie nam w dźwiękach gongów i mis tybetańskich. Jedynym słowem Kąpiel w dźwiękach! A poprowadzić to wszystko Sławomir Puchała.
Ale będziemy się kąpać szalowo.

Ufff to już dziś otwieramy II spotkanie Szamocińskiej Akademii Liderek!!!Będzie się działo:
Prezentacja działań Stacji Szamocin i Stowarzyszenia Teatru Planeta M( Luby Zarembińskiej, Magdaleny Płanety, ) oraz omówienie programu szkoleń i warsztatów ” Od dotacji do dotacji”( Luba Zarembińska, Katarzyna Nowaczyk). A na zakończenie „Niespodzianka zawiadowcy stacji” ciiiiiii.
Napiszemy o tym wkrótce!
A tymczasem SZAL!

Szal artystyczny:

 szala rtystyczny 23 sierpnia

szala rtystyczny 23 planetam sierpnia

szala rtystyczny 24 sierpnia

SZAL LIPCOWY

W szale szalowych wydarzeń umknęły już dwa dni intensywnej pracy i twórczych inspiracji:-) Biorąc pod uwagę, że dominują u nas kobiety (liczebnie i według oczywistych praw wszechświata:-P) nie zabrakło wspólnych rozmów, dzielenia się doświadczeniami, przebierania w stosach ubrań, a nawet tańca brzucha, którego nie przegapił nawet pan elektryk, będący chwilowo na Stacji:-P Pierwszego dnia wszystkie zapoznałyśmy się z koncepcją spotu „SZAL” w reżyserii Janusza ‚Jonesa’ Bociana oraz etiudy terenowej. Na koniec dnia Magda Płaneta poprowadziła dla uczestniczek improwizacje ruchowo-taneczne. Pot lał się z czoła, ale „czego się nie robi dla sztuki” Drugi dzień to podział zadań między uczestniczki, by część (ta z większym parciem na ekran:-P) mogła brać udział w kręceniu spotu a pozostałe grupy (topograficzna, historyczna, demograficzna) wyruszyły w teren by zebrać podczas etiudy terenowej jak najwięcej informacji o dzielnicy Szamocina Mariance. Na bazie zebranych wiadomości Ida Bocian i Luba Zarembińska prowadziły warsztaty dotyczące pisania i realizacji projektów artystycznych. Trwały też dalsze zdjęcia do spotu, tym razem z większą liczbą szalonych liderek. Dzień zakończył się spektaklem Teatru Stacja Szamocin w reż. Luby Zarembińskiej „Spowiedź w drewnie”. I tak po ciężkim dniu pracy uciemiężone kobiety, praczki duszone przez Tradycję poszły… w szal;-)

IMG_1334IMG_1348  IMG_1359

IMG_1383

IMG_1465

IMG_1569 IMG_1580 IMG_1600 IMG_1667

Szal artystyczny:

szala rtystyczny 18 lipca

szala rtystyczny 19 lipca

szala rtystyczny 19 lipca2

szala rtystyczny 20 lipca

szala rtystyczny 21 lipca

plakat

SZAL czyli Szamocińska Akademia Liderek

 

SZAL WRZEŚNIOWY

SZALOWE LIDERKI !
GORĄCO ZAPRASZAMY MAMY JESZCZE WOLNE MIEJSCA NA III SPOTKANIE SZAMOCIŃSKIEJ AKADEMII LIDEREK
III spotkanie * 18 -22 września 2013 r.(zgłoszenia do 14 września )

Na III spotkaniu oprócz warsztatów w tym samym terminie odbywać się będą OTWARTE DLA WSZYSTKICH spotkania dotyczące wyrównywania szans kobiet w starcie na prezydentów, wójtów, burmistrzów i sołtysów (na otwarte spotkania nie trzeba się zgłaszać i wypełniać karty zgłoszeniowej).

(zgłoszenia na warsztaty do 14 września br. lub od razu po wybranym spotkaniu)

Temat: Niesamowite Polki : otwarte 5-dniowe warsztaty, dotyczące wyrównywania szans kobiet w starcie na prezydentów, wójtów

 i burmistrzów.

 

Beneficjenci : chętni, również mężczyźni i uczestniczki poprzednich spotkań.

Wykładowcy : Marta Białek -Graczyk i Marek Graczyk.

 W czasie warsztatów ich uczestnicy poznają dobre i negatywne strony piastowania urzędu przez kobiety, specyfikę ich pracy i  mamy nadzieję pozbędą się obaw przed decyzją wystartowania w konkursach na owe męskie stanowiska. Prelekcje na temat partycypacji kobiet w życiu społecznym i politycznym oraz aktywności polskich  kobiet w polityce w czasach zamierzchłych i współcześnie, na tle europejskim i światowym poprowadzi prof. Ewa Graczyk. Spotkanie ma na celu zmobilizowanie kobiet do większej aktywności w życiu społecznym. Między warsztatami będą odbywać się  spotkania  dotyczące wyrównywania szans kobiet w starcie na prezydentów , wójtów i burmistrzów.  O swojej  pracy opowie nam Mirosława Rutkowska -Krupka. Doktor nauk ekonomicznych o specjalności ekonomika miast i regionów. Była prezydentem miasta Piły i wiceprezydentem tego miasta. Nominowana do Tytułu Europejczyk Roku 2005 Elżbieta Palka była Pani Starosta Gostynia. Założycielką Stowarzyszenia Na Rzecz Kobiet JESTEM. Laureatką konkursu Niezwykła  Polka. Nie zabraknie Sołtysek:  Sołtys Pietronek Hanny Dziamskiej( Dwukrotnej Laureatki nagrody Super Sołtys), Sołtys Smolarni Leokadi Karbowej ,  Sołtys Siedliska  Ewy Sas, i Sołtys Chrustowa  Ireny Kłopotowskiej. W ramach III spotkania odbędą się także warsztaty autoprezentacji prowadzone przez Magdalenę Płanetę.

Więcej o realizatorachhttps://www.facebook.com/media/set/?set=a.10151897449523755.1073741834.292880768754&type=3

ZGŁOSZENIA  DO 14 września naspst@wp.pl  w tytule: Szal III spotkanie

Dołącz wypełnioną  szalową kartę zgłoszeniową!

<!–[if gte mso 10]>


SPOŁECZNE STOWARZYSZENIE EDUKACYJNO ?TEATRALNE

?STACJA SZAMOCIN?

 IV SPOTKANIE *16-20 PAŹDZIERNIK 2013r.

                                                              

 Temat: ?Myślimy projektem, projektujemy myśli?

 

HARMONOGRAM   SPOTKANIA

 

 

16 października(środa)

 

                 15.00-16.30 Otwarcie III spotkania SZALU SZAMOCIŃSKIEJ AKADEMII LIDEREK

?pokaz spotu , slajdów z poprzednich szkoleń, z etiud omówienie programu szkoleń, warsztatów i etiudy terenowej.

 

17.00? 19.30  Etiuda  w Raczynie i Nałęczy, część Józefowic,

 

20.00 ? 21.00 Omówienie etiudy terenowej

 

Zupa zawiadowcy stacji.

            

*Zakwaterowanie w agroturystyce u Pani Lidii Woźniczki  na Polnej 6*

 

17 października(czwartek)

 

9.00-14.00  Warsztaty ?Myślimy projektem, projektujemy myśli?( wykładowca Ida Bocian)omówienie etiudy , prezentacja

 

14.15-15.00  obiad

 

15.00-19.00 ? Szkolenia

                                                                         

                                                                         18 października(piątek)

9.00-14.00  Warsztaty ?Myślimy projektem, projektujemy myśli?( wykładowca Ida Bocian)

 

14.15-15.00  obiad

 

15.30-18.30  Warsztaty ?Myślimy projektem projektujemy myśli?

 

20.00 ?21.00 Szal artystyczny Spektakl ?Tulla?monodram według Güntera Grassa; adaptacja, reżyseria i wykonanie: Ida Bocian; Konsultacje reżyserskie: Magdalena Płaneta, Ewa Ignaczak; Konsultacje choreograficzne: Anna Wyrzykowska

 

 

 

 

19  października sobota

 

10.00-13.00 Warsztaty kreowania wizerunku(wykładowca Magdalena Banachowicz)

 

13.30 ? 14.30 Obiad

 

16.00  – 17.00 Szal artystyczny spektakl ? O Jasiu , co po świecie  wędrował?
wg polskiej baśni ludowej w reżyseriiLuby Zarembińskiej, wystepują lUba Zarembinska, Piotr Srebrowski,

Tymon Bocian

 

18.00 Niespodzianka zawiadowcy stacji

 

 

                                                  20 października niedziela

 

 10.00 ? 12.00  Warsztaty couchingu  ?Jak nie  można prowadzić organizacji pozarządowej?(wykładowca Luba Zarembińska?

 

Rozdanie zaświadczeń, poczęstunek

 

 

 

 

 

 

 

Stacja Szamocin w Domu Zarazy w Oliwie

ABECADŁO TEATRU LALEK artystyczno edukacyjny projekt Stacji Szamocin realizowany od 2 grudnia do 30 grudnia 2013 roku, dofinansowany przez Gminę Miasta Gdańska – Urząd Miejski.

logo gdańska

Prowadzi w Domu Zarazydom_zarazy logo

działalność i inicjuje wydarzenia kulturalne i animacyjne Stowarzyszenie Stara Oliwa pod wodzą Danuty Poczman  Rolke. Logo Stow Stara Oliwa

Program obejmuje prezentację 5 różnorodnych przedstawień lalkowych w odmiennej konwencji oraz w oryginalnej formie współczesnego teatru lalek, z przemyślaną tematyką dla dzieci oraz młodzieży, a także dla dorosłych, lubiących teatr lalkowy. Realizatorami są aktorzy Teatru Stacja Szamocin i zaproszeni trójmiejscy profesjonalni artyści. Po przedstawieniach przewidziane są warsztaty dla widzów. W czasie zajęć beneficjenci poznają techniki teatru lalek ( jawajka, pacynka, kukła, marionetka, forma przedmiotu, maski oraz konwencji papierowego teatru). Miniatury z cyklu ABC teatru lalek Stacji Szamocin sprawdzają się najpełniej w kameralnych warunkach. W małej salce teatralnej w Domu Zarazy najpełniej przekazana jest filozofia małego wędrującego teatrzyku, w którym bardzo dużo śpiewa się piękne piosenki i pieśni- a cappella, bez hałaśliwego nagłośnienia, plakatowego moralizatorstwa i nachalnej formy estradowej.

D zarazy Abecadło plakat jpg D zarazy foto 7 Pik pok jpg D Zarazy foto Tancereczka 4       D Zaraz Huczek 2 jpg D zarazy warsztaty origamio 4 jpg.    D zarazy foto Pik pok jpg. D zarazy Huczek jpg. D Zarazy Tancereczka 5 jpg.  D zarazy warsztaty origami jpg 4  D zarazy foto Pik pok jpg. D zarazy Warsztaty origami jpg. D zarazy warszty lalkowe ze Srebrem 1 jpg. Kurier OliwskiProjekt ma na celu edukację artystyczną, twórcze zagospodarowanie wolnego czasu, pozyskanie nowych beneficjentów wielopokoleniowe rodziny oraz rozpropagowanie wśród trójmiejskich animatorów dobrych praktyk w dziedzinie edukacji kulturalnej i społecznej, realizowanych od 16 lat przez Ośrodek Stacja Szamocin.D zaraz Tanc 7 jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SZAL-eństwa sierpniowych spotakań:-)

„Dwie dziurki w nosie i skończyło się…” Na szczęście tylko jedno z naszych SZAL-owych spotkań, a i tak czujemy gdzieś pod skórą, że to nie koniec, a dopiero początek… W warsztatach „Od dotacji do dotacji” uczestniczyły naprawdę niesamowite kobiety, z głowami pełnymi pomysłów, zapałem, potencjałem i niespożytym pokładem energii!!! . W efekcie etiudy terenowej w Chrustowie powstały dwa przykładowe projekty. Na ich podstawie uczestniczki uczyły się jak pisać dobre wnioski o dotację i tworzyć budżet. Szkolenia prowadziły Kasia Nowaczyk, Luba Zarembińska i Natalia Siciarz. W tym miejscu należą się im wielkie, wielkie uściski, zwłaszcza dla naszej Kasi – debiutantki (ale za to jakiej!) w tego typu szkoleniach. Oczywiście spotkania SZALowiczek to nie tylko szkolenia. Podczas tych pięciu dni odbyły się trzy spektakle: „Spowiedź w drewnie” i „Śpiąca królewna” w reż. Luby Zarembińskiej, oraz „Tańce w Ballybeg” w reż Magdaleny Płanety. No i oczywiście niespodzianka Zawiadowcy Stacji – koncert/masaż/ terapia gongami i misami tybetańskimi. Żal było się rozstawać po tak intensywnych dniach (i równie intensywnych wieczorach…), ale mamy nadzieję, że niedługo widzimy się znowu!!!SZALowiczki

Rewolucje na Stacji Szamocin

Od 7 sierpnia na Stacji Szamocin trwają warsztaty ( teatralno- scenograficzne, sztuki wideo oraz fotograficzne)IMG_3257 w ramach projektu WIELKOPOLSKA REWOLUCJE 2013, realizowane pod patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Liderką i realizatorką programu jest AGATA SIWIAK, IMG_3264 z Departamentu Kultury Urzędu Wojewódzkiego w PoznaniuIMG_3479zaś koordynatorką warsztatów Angelika Topolewska.

W codziennej pracy pomagają wolontariuszki Natalia Gorzelańczyk z Teatru Planeta M z Poznania, Natalia Sass ze Stacji Szamocin oraz asystent reżysera Michał Korda z Tucholi.

W zajęciach uczestniczą dzieci oraz młodzież z Domu Dziecka w Szamocinie, młodzi aktorzy Teatru Stacja Szamocin oraz indywidualne osoby, razem 16 osób. Spektakl warsztatowy przygotowuje znakomity reżyser MICHAŁ BORCZUCH.IMG_3397 Zajęcia prowadzą Marta Ojrzyńska i Krzysztof Zarzecki, aktorzy Teatru Starego, scenografka Dorota Nawrot, artystka sztuki wideo Małgorzata Mazur oraz reżyserka światła Jacqueline Sobiszewska.

3 i 4 września odbędą się premiery pokazu warsztatowego, na które serdecznie zapraszamy widzów z Szamocina oraz okolic. IMG_3336

10 grudnia w Teatrze Nowym w Poznaniu odbędzie się wielki finał z udziałem wszystkich uczestników Wielkopolskich Rewolucji 2013, również z udziałem szamocińskich adeptów.

NOTKA O REALIZATORACH

MICHAŁ BORCZUCH

W spektaklach reżysera, związanego przede wszystkim z Narodowym Starym Teatrem w Krakowie, centralne miejsce zajmuje dzieciństwo, z perspektywy, którego opisuje współczesną kulturę. Nominowany w 2012 roku do Paszportów Polityki za wrażliwość, która pozwala mu stwarzać teatralne światy niezwykłe, nieoczywiste, zaskakujące, ale zawsze bardzo osobiste- artysta tym razem opowie o dzieciństwie nie z desek repertuarowego teatru, a ustami samych dzieci. Powstanie przedstawienie teatralne w konwencji fantasy, w którym kilkanaścioro małych mieszkańców miasteczka Szamocin, rozegra symboliczną walkę dobra ze złem.Dziecięcy aktorzy sami wykonają scenografię zaprojektowaną wspólnie ze scenografką Dorotą Nawrot, a w przedstawieniu partnerować im będą aktorzy Starego Teatru Marta Ojrzyńska i Krzysztof Zarzecki. Za projekcje odpowiedzialna będzie artystka video Małgorzata Mazur. Zarówno próby, jak i prezentacje spektaklu odbędą się w miejscu równie poetyckim i tajemniczym, co teatralny świat Borczucha: na opuszczonym dworcu w Szamocinie.

Partnerzy: Dom Dziecka w Szamocinie, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne Stacja Szamocin, Szamociński Ośrodek Kultury, Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu

Teatr Gdynia Główna 2013!

logo

Od 2 do 8 sierpnia 2013 Miasto Gdynia, Społeczne Stowarzyszenie Edukacyjno-Teatralne „Stacja Szamocin” oraz dworzec kolejowy PKP Gdynia Główna zapraszają na prezentacje spektakli teatralnych w ramach projektu „Teatr Gdynia Główna 2013”

Sztuka wychodzi z  teatralnego zacisza aby oswoić nową przestrzeń i być bliżej odbiorców. Liczymy, że uda się zaskoczyć przypadkowego przechodnia, który zabiegany, choć na chwilę zatrzyma się i wraz z nami przeniesie się w inną rzeczywistość. Turyści, przyjezdni, goście i mieszkańcy Gdyni będą mieli szansę na intymne spotkanie ze sztuką teatru, żywym słowem i emocją, w niecodziennym otoczeniu dalekobieżnego dworca kolejowego Gdynia Główna.

 Projekt jest realizowany dzięki finansowemu wsparciu Miasta Gdyni.

Atmosfera teatru zagości na gdyńskim dworcu kolejowym dzięki uprzejmości PKP S.A, które jest partnerem wydarzenia.

 Program

plaza 2

2 sierpnia 2013r. (piątek) – godz. 20.00 „Orlando”

wg „Orlando: Biografia” Virginii Woolf / Teatr Stajnia Pegaza

julia_23 sierpnia 2013r. (sobota) – godz. 20.00  „…i Julia”

z inspiracji „Romeo i Julia” Williama Szekspira / Teatr Off de BICZ

Żydówka4 sierpnia 2013r. (niedziela) – godz. 20.00  „Była Żydówka, nie ma Żydówki”

na podstawie powieści Mariana Pankowskiego / Teatr Stajnia Pegaza

moskwa5 sierpnia 2013r. (poniedziałek) – godz. 20.00  „Moskwa Pietuszki”

Wieniedikta Jerofiejewa / Teatr Stajnia Pegaza

ściana

6 sierpnia 2013r. (wtorek) – godz. 20.00  „Ścianananaświat”

wg Serge’a Kribus’a  / Teatr Stajnia Pegaza

tulla

7 sierpnia 2013r. (środa) – godz. 20.00Tulla”

wg Güntera Grassa / Teatr Off de BICZ

mateczka8 sierpnia 2013r. (czwartek) – godz. 20.00  „Mateczka” 

wg „Matki” St. I. Witkiewicza / Teatr Stajnia Pegaza

 

Spektakle wystawiane będą na placu w okolicy Dworca Gdynia Główna.

 Wstęp na wszystkie przedstawienia jest bezpłatny.

  Zapraszamy!!!

Logo-Gdynia-moje-miastopkp-logostacja

Teatr Zajechał Po Raz Szósty

Teatr Zajechał to projekt reżyserki z Sopotu Ewy Ignaczak oraz skarbnika Stowarzyszenia „Stacja Szamocin” Idy Bocian. Jest to prezentacja spektakli w miejscach nieteatralnych, oswaja nowe przestrzenie i jest twórczym wyzwaniem dla artystów jak i widzów. Staje się pewnego rodzaju świętem i okazją do spotkania, gdzie sztuka jest wehikułem porozumienia.

Od sześciu lat Teatr Zajeżdża do małych miejscowości województwa pomorskiego, dzięki wsparciu głównie Samorządu Województwa Pomorskiego, Miasta Sopotu, a w latach ubiegłych także Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W tym roku Teatr zajechał do gminy Wicko w powiecie lęborskim.

 

14 czerwca (czwartek) – g. 17.00 – Łebieniec – spektakl „Tulla” według Psich lat Güntera Grassa, Teatr Off de BICZ

14 czerwca (czwartek) – g. 19.30 – Krokulice – spektakl „Ścianananaświat” Sergea Kribusa, Teatr Stajnia Pegaza

 15 czerwca (piątek) – g. 18.00 – Wicko – spektakl „Ścianananaświat” Sergea Kribusa, Teatr Stajnia Pegaza

15 czerwca (piątek) – g. 19.30 – Wicko – spektakl „Tulla” według Psich lat Güntera Grassa, Teatr Off de BICZ

 

16 czerwca (sobota) – g. 21.00 – Nowęcin (ośrodek „Kacze stawy”) – spektakl „Ścianananaświat” Serge’a Kribusa, Teatr Stajnia Pegaza

16 czerwca (sobota) – g. 22.15 – Nowęcin (ośrodek „Kacze stawy”) – spektakl „Tulla” według Psich lat Güntera Grassa, Teatr Off de BICZ

 

17 czerwca (niedziela) – g. 16.30 – Wojciechowo – spektakl „Ściananaświat” Sergea Kribusa , Teatr Stajnia Pegaza

17 czerwca (niedziela) – g. 19.00 – Białogarda – spektakl „Tulla” według Psich lat Güntera Grassa, Teatr Off de BICZ

Na wszystkie spektakle wstęp był wolny!

 

Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Samorządu Województwa Pomorskiego, we współpracy z Sopocką Sceną Off de BICZ.

 Projekt: Realizacja spektaklu lalkowego spektaklu dla dzieci „Śpiąca królewna”

 

Projekt Teatru Stacja Szamocin „Śpiąca królewna”
we współpracy z Sopocką Sceną OFF de BICZ
Dofinansowany w ramach stypendium twórczego dla Luby Zarembińskiej
z Urzędu Miasta Sopotu

W ramach projektu przygotowany został lalkowy spektakl dla dzieci „Śpiąca królewna” na Sopockiej Scenie Of de Bicz, inspirowany znanym motywem baśniowym wg zapisu braci Grimm oraz bajki Charlesa Perrault w reżyserii, adaptacji i wykonaniu Luby Zarembińskiej oraz Piotra Srebrowskiego z Sopotu, absolwenta Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie, Wydział we Wrocławiu, współpracującego min. z gdańskim Teatrem „Miniatura”. Początkowo, planowana realizacja spektaklu zakładała udział profesjonalnej lalkarki Ewy Jerkiewicz-Żbikowskiej, wieloletniej aktorki gdańskiego Teatru „Miniatura”. Niestety, dwa tygodnie przed premierą aktorka złamała rękę i z konieczności musiało nastąpić zastępstwo. Jednakże premiera odbyła się w planowanym czasie, tj. 3 marca 2012 roku.

W ramach projektu odbyły się przygotowania spektaklu od strony artystycznej: adaptacja tekstów, wybór muzyki oraz przygotowanie interpretacji piosenek dziecięcych, konstruowanie lalek i wykonanie scenografii, przygotowanie koncepcji oświetlenia. Drugi etap: próby do spektaklu, promocja oraz przygotowanie i realizacja premiery.

Lalki i scenografia zostały przygotowane przez sopocką artystkę Grażynę Rigall, absolwentkę gdańskiej PWSSP. Wykonała ona unikatowe, oryginalne lalki, co często podkreślali w recenzjach trójmiejscy krytycy i dziennikarze, nazywając je małymi dziełami sztuki. Poprzez zaproszenie pani Rigall do współpracy wypromowana została dla sopockiej publiczności twórczość artystki, jako scenografa lalkowego.
                                          
Przedstawienie znalazło również odzew w postaci pozytywnych recenzji także dla aktorów i reżyserki m.in. w „Gazecie Wyborczej” – Trójmiasto, Kultura Trójmiasto.pl, e-teatr.pl, Port Kultury oraz w trójmiejskim radio i telewizji.

Scenografia została zaprojektowana i wykonana przez dwójkę artystów z Teatru Stacja Szamocin: Lidię Woźniczkę i Karola Bykowskiego.

Zdjęcia promocyjne wykonali Bogna Kociumbas i Grzegorz Kujawiński.

„Śpiąca królewna” cieszyła się wśród sopockiej dziecięcej widowni oraz ich rodziców dużym powodzeniem i była prezentowana do końca sezonu kilkanaście razy w Sopocie, oraz w województwie pomorskim do 4 czerwca br.
                                          
Adresatami były dzieci w wieku przedszkolnym oraz ze szkół podstawowych z Sopotu, także rodzice, opiekunowie, pedagodzy, artyści plastycy oraz twórcy teatru. Niemalże pełną widownię miały prezentacje w soboty i niedziele, gdzie spektakl był oglądany rodzinnie.
                                          
Zrealizowane zostało nowe przedstawienie dla dzieci, będące kontynuacją cyklu lalkowych miniatur, prezentowanych regularnie na Sopockiej Scenie Off de Bicz. Miała miejsce promocja artystycznego teatru lalkowego z przemyślanym repertuarem, nowoczesną formą, użyciem unikatowych lalek sopockiej artystki, odwołującego się do tradycji polskiego teatru lalkowego.

Nastąpiła popularyzacja wybitnej literatury dziecięcej – klasyki, wywodzącej się z europejskiej baśni i przetworzonej na język teatru. Zaproponowany został kameralny, rodzinny teatr dla widzów z Sopotu. Nastąpiła edukacja artystyczna dla dzieci oraz dorosłych i wychowanie widza, który uczy się odbioru sztuki poprzez formę teatru lalek. Zaprezentowany został kolejny spektakl Teatru Stacja Szamocin o oryginalnej stylistyce. Poszerzony został repertuar cyklu „Bajkowych niedziel” na Sopockiej Scenie Off de Bicz. Zachęceni zostali nowi widzowie oraz fani lalkowego teatru i odbyła się kolejna promocja Sopockiej Sceny Off de Bicz, jako rozpoznawalnego miejsca regularnych prezentacji spektakli lalkowych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.