Stacja Regeneracja

AKCJA #STACJAREGENERACJA

Hej, hej! Hura, hura! W końcu wystartowała akcja #StacjaRegeneracja, macie okazję wesprzeć finansowo remont na Stacji Szamocin! Śledźcie i wspierajcie naszą akcję: https://pomagamy.im/stacjaregeneracja

JAKI JEST CEL?

Chcemy aby działalność ośrodka Społecznego Stowarzyszenia Teatralno-Edukacyjnego „Stacja Szamocin” mogła być prowadzona przez cały rok. Niestety zimą jest to kłopotliwe. Pomieszczenia są ogrzewane za pomocą pieców punktowych. Palenie w nich jest bardzo kosztowne, mało efektywne i uciążliwe bowiem każde z pomieszczeń musi być ogrzewane osobno. Rozwiązaniem byłaby instalacja centralnego ogrzewania z piecem energooszczędnym.

Dodatkowym utrudnieniem jest też brak izolacji dachu. Zimą potęguje uczucie zimna a latem dach mocno się nagrzewa i kumuluje ciepło przez co w pomieszczeniach, w których odbywają się warsztaty i spektakle robi się bardzo duszno.

Chcielibyśmy pozyskać fundusze na instalację ogrzewania i w miarę możliwości też na remont dachu. Projekt jest odpowiedzią na rzeczywistą i pilną potrzebę. Nie wyobrażamy sobie już współcześnie szkół, urzędów, mieszkań, sklepów bez instalacji centralnego ogrzewania. A ten ośrodek i teatr nadal musi tak funkcjonować… Nawet jeśli teatr wystawiałby ? Królowę śniegu? to czy widzowie muszą marznąć?

Dziękuję wszystkim, którzy zechcieli nagrać się i pozwolili sfilmować się. W pierwszym filmiku nie wszyscy „zmieścili się”, ale będą Wasze wypowiedzi, wspomnienia i WSPIERANIE Waszymi autorytetami w następnych prezentacjach. Wielkie podziękowanie dla wolontariuszy i rezydentów Stacji Szamocin z Poznania ( Magdzie -„Malinie Banachowicz, Przemkowi Bembniście ) oraz z Bydgoszczy ( Piotrowi Butkiewiczowi i za pierwszą WPŁATĘ !). A także Wawrzyńcowi Standowiczowi z Trzcianki za filmowanie wywiadów oraz Januszowi Bocianowi z firmy Blackstork Studio ( z Gdańska) za filmowanie oraz montowanie materiału filmowego. Wszystkim ludziom dobrej woli i szczodrości dziękujemy za wpłaty na rzecz dofinansowania założenia centralnego ogrzewania i remont dachu dworcowego. ” Zawiadowca artystyczny” Stacji w Szamocinie.

Konstelacje Teatralne

Kochani miłośnicy teatru! Nadszedł czas, abyśmy trochę uchylili rąbka tajemnicy i napisali czego możecie się spodziewać w tym roku na IV Ogólnopolskim Festiwalu Konstelacje Teatralne!
Ta edycja zacznie się dużo dużo wcześniej…
Na wstępie musimy się pochwalić, że te dodatkowe atrakcje odbędą się dzięki dotacji MKiDN, dlatego już w połowie kwietnia zaprosimy Was na otwarte spektakle, które odbędą się w Poznaniu, Pile i Szamocinie! Tytuły niech pozostaną jeszcze troszeczkę w ukryciu Emotikon smile na pewno znajdzie się coś dla widzów dorosłych, ale nie zabraknie rodzinnych prezentacji!
W maju natomiast zaprosimy dzieciaki i młodzież na warsztaty interdyscyplinarne do Szamocina! Będzie ciekawie ze względu na zajęcia foto/video, reżyserii świateł (7 i 8 maja), a także teatralne oraz białego śpiewu (28 i 29 maja)!
Nie byłoby festiwalu bez części konkursowej, którą realizujemy od samego początku! Prezentacje naszych uczestników również będą otwarte dla widzów z zewnątrz! Zapraszamy na Stację Szamocin 3, 4 i 5 czerwca! Szczegóły niebawem śledźcie nas na Facebook’u i stronie internetowej www.teatrplanetam.pl
Podoba Wam się?

konst

Nowa Siła Kuratorska

Jedna z wychowanek Stacji Szamocin, Iga Jagodzińska (obecnie studentka poznańskiej teatrologii), organizuje na Stacji Projekt: Droga w ramach festiwalu Nowa Siła Kuratorska. Festiwal zagości na dworcu już po raz drugi. Jest to projekt studencki, któremu możecie pomóc poprzez wpłacanie datków na portalu polakpotrafi.pl Wydarzenia – wykład, czytanie i projekcje filmowe będą otwarte dla wszystkich gości. Projekt odbędzie się w dniach 20-21 maja. Serdecznie zapraszamy!

https://polakpotrafi.pl/projekt/kuratorska

Nowy Cyrk w Szamocinie

Jeden festiwal się skończył, a nie długo do Szamocina zawita kolejny. Będzie to Festiwal Nowa Siła Kuratorska w ramach, którego odbędzie się projekt Wesołkowie. Będą to trzydniowe (1-3 lipca) warsztaty nowo cyrkowe, które zakończą się pokazem 4 lipca 2015 roku o godzinie 17.00 na Stacja Szamocin. Warsztaty kierowane są do dzieci i młodzieży z Szamocina i okolic. Inspiracją do jego powstania byli Wesołkowie – wędrowne grupy zabawiające publiczność pokazami z elementami cyrkowymi w średniowiecznej Europie. Wychodząc od tej tradycji, przeobrażonej w formułę Nowego Cyrku*, kuratorki projektu: Natalia Gorzelańczyk, Ola Małecka i Marta Paczka postanowiły ją wprowadzić na ?Stację Szamocin?. Do współpracy zaprosiły Jacka Timingeriu – młodego reżysera teatru lalek, przedmiotu, oraz Nowego Cyrku.
w2

Spotkania warsztatowe będą odbywać się od 11.00 do 14.00 i od 16 do 18.00
W ramach warsztatów dzieci i młodzież będzie mogła:
-stworzyć własne rekwizyty cyrkowe np. piłeczki do żonglowania,
-poznać techniki żonglerskich: poje, kije, chusty, fireshow, diabolo
-nauczyć się chodzić na szczudłach
,
-poznać podstawy sceny teatralno-cyrkowej: akrobatyka, praca w grupie, obecność sceniczna

w1

*Nowy Cyrk (w skrócie) wywodzi się z fr. „cirque nouveau”, uznaje się iż zaczął formować się w latach 70 we Francji, charakteryzuje się odejściem od tresury i wykorzystywania zwierząt. Za pomocą różnych form cyrkowych wprowadzana jest opowieść, historia, narracja (nie koniecznie musi być linearna) która staje nowym językiem sztuki.
więcej, szerzej można poczytać w przewodniku:
http://kejos.org/nauka/przewodnik/
http://kejos.org/wp-content/uploads/2015/02/Nowy-Cyrk-i-Sztuka-Uliczna-online.pdf

w3

Majówka Teatralna

Stacja Szamocin i Planeta M, mają przyjemność zaprosić (w szczególności najmłodszych widzów, ale i tym starszym wejścia nie odmówimy) na Majówkę Teatralną. Program znajdziecie na plakacie (kliknijcie, aby powiększyć):
plakat_majowka

Warsztaty na Stacji

Od niedawana na naszej kochanej Stacji Szamocin odbywają się różnego
rodzaju warsztaty dla dzieci i młodzieży. Można wziąć udział m.in. w
warsztatach teatralnych, fotograficznych i filmowych.

W miniony weekend odbyło się pierwsze spotkanie w ramach warsztatów
filmowych. Uczestnicy zapoznali się z podstawowymi pojęciami związanymi
z tworzeniem filmu, takimi jak plany filmowe, ruchy kamery i wykorzystywane
do tego narzędzia, a także podstawowe słownictwo związane ze sztuką
filmową. A w ramach zajęć praktycznych musieli zrealizować jedną
scenę w ograniczonym czasem do 6 sekund. Jedni powiedzą, że długo inni,
że krótko, nam zajęło to grubo ponad godzinę. Zadanie wykonano przy
użyciu tabletu i aplikacji Vine. Oto 4 kolejne podejścia i rozwój
sceny:

III Ogólnopolski Festiwal Konstelacje Teatralne

 konstelacje-przezroczyste

Znamy już datę III edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Konstelacje Teatralne!! 12-14 czerwca 2015 roku to dni, w których po raz kolejny zaprosimy zespoły teatralne z różnych zakątków Polski do naszego Ośrodka Edukacyjno-Teatralnego ?Stacja Szamocin? i wspólnie zasiądziemy do uczty teatralnej. Oglądając, występując będziemy rozmyślać, wzruszać, śmiać się i bawić! Czeka nas kilka nowych niespodzianek, o których napiszemy niebawem! Zachęcamy zainteresowanych, pasjonatów teatralnych, grupy, zespoły, teatry, teatrzyki, trupy, miłośników sztuk scenicznych jak zwał tak zwał ? wszystkich, którzy piszą się na taką ucztę!

Do zobaczenia w czerwcu!! Pod tym linkiem >kliknij tutaj<  znajdziecie regulamin oraz kartę zgłoszeniową III Ogólnopolskiego Festiwalu Konstelacje Teatralne!

Najświeższe wiadomości możecie śledzić na facebooku Stacji Szamocin lub Konstelacji Teatralnych

A tu wspomnienie poprzedniej edycji:konstelacje2akonstelacje2b

 

Stacja zaprasza na sylwestrową zabawę!

 

 

 

 

Zapraszamy na Sylwestrową Stację Szamocin!
To już trzeci raz kiedy Stacja Szamocin wita Nowy Rok w ten sposób. Jeszcze nie byliście? Nie wiecie co tracicie…

SPEKTAKL SYLWESTROWY(dla widzów dorosłych)
„PAN KOT” wg. „Kota w butach” Angeli Carter w tłum.Aleksandry Ambros Scenariusz i reżyseria. Ida Bocian
Obsada: Iwo Bochat
Scenografia: Kamil Domachowski
Maski: Janusz Bocian
Teatr Gdynia Główna
Czas trwania 60 minut

Cena 20zł

Opis spektaklu:
Maitre, Mister, Maestro, Messer, Pan… Kot. Sprytny, przewidujący, niezależny i jak wszystkie koty-to on wybiera sobie właściciela, anie odwrotnie. I to on od tej chwili kierować bedzie losem młodego oficera bez grosza przy duszy.
Alternatywa, pełna erotycznej zmysłowości wersja baśni o obutym kocie, który dzięki swojemu sprytowi sprawia, że jego pan zyskuje majątek i piękną małżonkę. Wszystko jednak ma swoja cenę, a żaden kot nie jest bezinteresowny…

Zapraszamy do rezerwacji biletów pod adresem;
sylwestrowastacja@o2.pl
kom 537 038 682
bilet 20zł
Liczba miejsc ograniczona!

Ośrodek Edukacyjno-Teatralny”Stacja Szamocin”
ul.Dworcowa 17A
64-820 Szamocin(woj.wlkp)

Pan Kot sylwester

Sylwester